• Nagłówek

          • SZKOLNY PROGRAM
            WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

            III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W LUBINIE

            NA LATA 2017 - 2019

             

            Zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną  dnia 14 września 2017 roku.

          • Nagłówek

          • Spis treści

            1. Wprowadzenie
            2. Założenia programowe
            3. Obowiązujące akty prawne
            4. Najważniejsze cele wychowania i profilaktyki
            5. Misja szkoły
            6. Sylwetka absolwenta szkoły
            7. Uczestnicy Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły
            8. Zadania wychowawczo-profilaktyczne i formy realizacji

            1. Wprowadzenie

            Pierwszymi wychowawcami swoich dzieci są rodzice.

            Nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój, a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka, żyje nie tylko z drugim, ale i dla drugich.

            Wychowanie to proces wspomagania człowieka w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.

            Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.

            Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.

            Działalność wychowawcza szkoły  – ma na celu kształtowanie osobowości młodego człowieka, jego postaw, zachowań oraz cech niezbędnych w życiu społecznym. Naszym celem jest przygotowanie ucznia do samodzielnego, poprawnego nawiązywania stosunków międzyludzkich, kształtowania długoterminowych relacji z innymi ludźmi, zachowania etycznego, moralnego i akceptowanego przez społeczność, w której żyje. Ważna jest świadomość oraz istnienie głębokich, skłaniających do refleksji wartości młodego człowieka.

            Działalność wychowawcza polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

            1. fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności, pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
            2. psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;
            3. społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
            4. aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.


            Działalność profilaktyczna szkoły – celem profilaktyki jest podjęcie szybkich i skutecznych działań przywracających zdrowie, ma ona również na celu hamowanie postępu i niwelowanie pojawiających się powikłań już istniejącej choroby. Działania profilaktyczne pozwalają stworzyć odpowiedni wzór zachowań społecznych, które przyczyniają się do obniżenia prawdopodobieństwa pojawienia się danego zjawiska. Zadaniem jest dostarczanie silnych pozytywnych wzorców i przeżyć, wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży, rozwijanie posiadanych przez nich zdolności oraz wspieranie ambitnych postaw.

            Działania szkoły powinny obejmować trzy poziomy profilaktyki:

            1. profilaktyka uniwersalna – pierwszy poziom – skierowana do wszystkich uczniów i nauczycieli. Jej celem jest budowanie zdrowych i trwałych relacji w obrębie szkolnej społeczności, m.in. poprzez szkolenie nauczycieli i innych pracowników w zakresie pedagogiczno-wychowawczym, ustalenie określonych zasad postępowania, niezgodę na przemoc, dbanie o dobre relacje, wzmacnianie odporności uczniów (np. poprzez warsztaty radzenia sobie ze stresem) i podnoszenie ich samooceny czy wyraźne wskazanie osoby, do której można udać się po pomoc;
            2. profilaktyka selektywna – drugi poziom – działania skupione są na osobach z grupy zwiększonego ryzyka (np. uczniach z problemami zdrowotnymi, ekonomicznymi, rodzinnymi, z trudnościami w nauce). Zadaniem szkoły i pracowników jest określenie potrzeb i trudności uczniów z grupy ryzyka oraz wsparciu ich w przezwyciężeniu trudności, m.in. poprzez działania włączające ich do grupy rówieśniczej czy pomagające w nauce. Ważnym czynnikiem jest włączenie rodziców/opiekunów uczniów do pracy oraz wspólne rozwiązywanie napotykanych trudności;
            3. profilaktyka wskazująca – trzeci poziom – działanie skupiają się na osobach z grupy wysokiego ryzyka, tj. po próbie samobójczej. Profilaktyka wskazująca zawiera w swoich działaniach również te wynikające z działań drugiego poziomu. Pracownicy szkoły powinni w bardzo dyskretnie i nieustannie obserwować ucznia, zapewnić mu opiekę szkolnego specjalisty oraz współpracować z rodzicami w zakresie zapewnienia mu stałej specjalistycznej opieki.

             

            Zgodnie z realizacją polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła została przekształcona w III Liceum Ogólnokształcące w Lubinie. Program Wychowawczo – Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym. Spełnia oczekiwania i potrzeby uczniów II – III klas gimnazjum.  

            Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, pedagogiem, pielęgniarką szkolną i pozostałymi pracownikami szkoły; wzależności od potrzeb klasy przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

            2. Założenia programowe
            1. Dbanie, aby wszyscy uczniowie osiągali coraz lepsze wyniki w nauce.
            2. Uczenie twórczego i krytycznego myślenia.
            3. Ocenianie uczniów sprawiedliwie, według wspólnie ustalonych zasad.
            4. Rozwijanie społecznie, uwrażliwianie, uczenie współpracy oraz działania na rzecz innych i dla dobra wspólnego.
            5. Tworzenie atmosfery wzajemnego szacunku.
            6. Uczenie i przygotowanie do życia w nowoczesnym świecie.


            Zakładamy, że w wyniku systematycznego, skorelowanego i spójnego oddziaływania wychowawczo-profilaktycznego uda się nam przygotować uczniów do zgodnego współżycia z ludźmi. Będziemy dążyć do tego, żeby nasi wychowankowie byli: uczciwi, wiarygodni, odpowiedzialni, wytrwali, wrażliwi na krzywdę innych, kreatywni, przedsiębiorczy, aby nie stosowali przemocy słownej, fizycznej i psychicznej, mieli wysoką kulturę osobistą i gotowość do uczestnictwa w kulturze. Ważne jest też, aby uczniowie przestrzegali zasad zdrowego stylu życia, nie ulegali nałogom, kształtowali postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji, pogłębiali świadomość ekologiczną, poznawali dziedzictwo kulturowe naszego narodu, Europy i świata i rozwijali swoje zainteresowania i pasje.

            3. Obowiązujące akty prawne

            1. Ustawa o systemie oświaty z dnia 7.09.1991 r. (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zmianami) - art.54 ust.2 pkt 1.

            2. Karta Nauczyciela.

            3. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej art. 48 ust. 1, art. 54 ust. 3-4, art. 70 ust. 1.

            4. Program polityki prorodzinnej państwa z dnia 17.11.1998 r.

            5. Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526, z późn. zm., art. 33).

            6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie

            ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. (Dz. U. z 2001r., Nr 61 poz. 624 i Dz. U. z 2002r. Nr 10, poz. 96 oraz Dz. U. z 2003r. Nr 146, poz. 1416, z późn. zm.).

            7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. z 1999 r. Nr 67, z późn. zm.)

            8. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1996 r. w sprawie sposobu organizowania i prowadzenia działalności w zakresie promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym (Dz. U. Nr 112, poz. 537).

            9. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 i ost. zm. z 25 czerwca 2002 r. Dz. U. Nr 84, poz. 763).

            10. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 maja 1998 r. w sprawie przeciwdziałania i zwalczania zjawisk patologicznych wśród nieletnich.

            11. Rezolucja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. w sprawie opracowania rządowego programu zapobiegania i eliminowania zjawiska wykorzystania seksualnego nieletnich (Monitor Polski Nr 50 poz. 476). 5

            12. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczególnych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz. U. Nr 26, poz. 226).

            13. Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535).

            14. Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 10, poz. 55).

            15. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178, z późn. zm.).

            16. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493, z późn. zm.).

            17. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 09 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r., poz. 1591).

            18. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r., ze zmianami z 14 maja 2014 oraz 26 czerwca 2016 w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. 2012 Nr 0, poz. 977).

            19. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz  kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. 2017 poz. 356) i wynikające z w/w  Rozporządzenia:

            • Każdemu uczniowi powinno proponować się zindywidualizowane wspomaganie rozwoju, czyli taki który jest dostosowany do jego potrzeb i możliwości. Niezależnie czego dotyczą trudności, z którymi spotyka się uczeń (np. trudności w nauce, posiadanie niepełnosprawności fizycznej czy intelektualnej w stopniu lekkim) zajęcia powinny zostać dostosowane specjalnie do jego zdolności psychofizycznych oraz tempa uczenia się.
            • Innym zakresem odpowiedzialności powierzonym szkole jest prowadzenie działań z zakresu doradztwa zawodowego, które przygotowują uczniów do wyboru zgodnego z ich możliwościami i aspiracjami kierunku kształcenia i przyszłego zawodu.
            • W nowej podstawie programowej edukacja zdrowotna odgrywa znaczącą rolę. Kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych osób, budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz postaw do aktywności fizycznej powinno stać się częścią profilaktyki.
            • Nowa podstawa programowa kładzie duży nacisk na rozwijanie postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Celem placówek szkolnych jest rozbudzanie i/lub wzmacnianie tożsamości narodowej poprzez przybliżanie historii, tradycji lokalnych i narodowych oraz zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w codziennym życiu społeczności lokalnej i środowisku szkolnym.
               

            20. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 09 sierpnia 2017 r. oraz 28 sierpnia 2017 r.  w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U.z 2017r., poz. 1578 i poz.1652).

            21. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.

            22. Koncepcja Pracy Szkoły oraz Statut Szkoły (ewaluowane na bieżąco zgodnie z rozporządzeniami MEN).

            23. Szkolny Zestaw Programów Nauczania.

            Ponadto przy opracowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniono:

            • obowiązujące akty prawne;
            • dotychczasowe doświadczenia szkoły;
            • zebrane od rodziców, uczniów i nauczycieli propozycje dotyczące głównych problemów wychowawczych i profilaktycznych w szkole i środowisku;
            • przeprowadzone badania na temat sytuacji wychowawczej, zagrożeń uzależnieniami w szkole i środowisku;
            • przewidywane zmiany w szkole, środowisku i kraju, mogące mieć wpływ na proces wychowania;

            4. Najważniejsze cele wychowania i profilaktyki
            1. Sprzyjanie wszechstronnemu rozwojowi uczniów.
            2. Promowanie w działaniach szkoły zdrowy styl życia, zachowania proekologiczne i zasady bezpieczeństwa.
            3. Współpracowanie z rodzicami, wspieranie ich w wychowaniu dziecka.
            4. Motywowanie kadry do doskonalenia zawodowego.
            5.  Wdrażanie systemu stałego monitorowania jakości pracy szkoły.
            6. Dostosowanie programu działań wychowawczych do poziomu klas i zmieniającej się rzeczywistości.
            7. Realizowanie Szkolnego Systemu Wspierania Uzdolnień i Zainteresowań Ucznia oraz Szkolnego Systemu Wspierania Ucznia z Trudnościami w Nauce.

             

            PRIORYTETY SZKOŁY

            1. Kształcenie aktywności twórczej ucznia.
            2. Promowanie w działaniach szkoły zdrowego stylu życia (Szkoła Promująca Zdrowie).
            3. Indywidualizacja działań w procesie kształcenia ucznia zdolnego oraz ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
            4. Przeciwdziałanie narastającym zjawiskom patologii społecznej.
            5. Przygotowanie uczniów do świadomego wyboru zawodu i drogi dalszego kształcenia, uwzględniając indywidualne predyspozycje i możliwości.
            6. Podniesienie poziomu kultury osobistej uczniów, zwłaszcza kultury słowa.
            7. Respektowanie norm społecznych w szkole.   

            5. Misja szkoły

            Nasza szkoła to placówka oświatowa znana w lokalnym środowisku. Powstała w 1993 r. i służy nowym pokoleniom mieszkańców Lubina. Po wprowadzeniu reformy stała się III Liceum Ogólnokształcącym, w którym uczy się młodzież gimnazjalna  z różnych środowisk wychowawczych. Niektóre z nich potrzebują opieki specjalistycznej (psychologiczno-pedagogicznej), inne ukierunkowania w rozwijaniu zdolności, a wszystkie pragną akceptacji i poczucia bezpieczeństwa.

            Celem działalności Szkoły jest doprowadzenie do tego, aby nasi uczniowie:

            • umieli rozwijać własne zainteresowania przez samokształcenie, korzystanie z bibliotek, z Internetu i innych źródeł informacji,
            • potrafili praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności,
            • umieli samodzielnie i twórczo myśleć, wyrażać własne opinie i odczucia oraz  dokonywać samooceny,
            • mieli świadomość posiadanej wiedzy, umiejętności i własnych predyspozycji,
            • potrafili prawidłowo komunikować się, wyrażać własne stanowisko szanując poglądy i dążenia innych ludzi,
            • przejawiali gotowość do pomagania innym, szacunek dla drugiego człowieka oraz umacniali w sobie poczucie własnej godności,
            • kierowali się w codziennym życiu zasadami etyczno-moralnymi,
            • wzmacniali uczucia patriotyczne poprzez szacunek do tradycji i własnego języka,
            • posiadali światopogląd oparty na tradycji humanistycznej,
            • wykształcili w sobie szacunek dla osiągnięć własnego narodu, jego wkładu w rozwój Europy,
            • świadomie i aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalnym i społecznym miasta i regionu,
            • efektywnie posługiwali się technologią informacyjną,
            • posiadali praktyczną umiejętność posługiwania się językiem obcym na odpowiednim poziomie edukacyjnym.

             
            Nasi rodzice:

            • czuli się współodpowiedzialni za działania podejmowane przez szkołę,
            • mieli świadomość współuczestniczenia w kształtowaniu osobowości dziecka,
            • otrzymywali pełną informację o postępach w nauce, zachowaniu swoich dzieci i osiągnięciach szkoły,
            • byli zadowoleni z efektów pracy szkoły.

             
            A nauczyciele:

            • realizowali zasady edukacji ku przyszłości i jakości życia,
            • promowali pozytywne wzorce zachowań i wzmacniali prawidłowe relacje interpersonalne,
            • ściśle współpracowali ze sobą i byli usatysfakcjonowani z wyników swej pracy z uczniami,
            • podnosili swoje kwalifikacje i uzyskiwali kolejne stopnie awansu zawodowego,
            • byli usatysfakcjonowani z wyników swojej pracy i współdziałania z uczniami.


            Chcemy, by nasza szkoła była miejscem wzajemnego szacunku, zaufania i bezpieczeństwa. Zapewniała wszechstronny rozwój osobowy, była dobrze postrzegana w środowisku i cieszyła się zainteresowaniem uczniów i rodziców. Rozwijała społecznie, uczyła wrażliwości i pracy na rzecz innych ludzi. Propagowała postawy solidarności społecznej i przygotowywała do życia w zjednoczonej Europie. Kształtowała pozytywny stosunek do zabawy, pracy i wypoczynku.

            Uważamy, że najlepsze efekty osiągniemy poprzez integrację środowiska Nauczycieli-Uczniów- Rodziców. Współpraca pozwoli nam na kompleksowe działania i wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

            Elementem niezbędnym i kluczowym w budowaniu Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły było ustalenie wartości najważniejszych dla naszej społeczności szkolnej. Wartości, jakimi się kierujemy to: szacunek, uczciwość, zrozumienie, poczucie własnej godności i tolerancja. W pracy odwołujemy się do tradycji szkoły, a naszą dewizą jest życzliwość i otwartość.

            6. Sylwetka absolwenta szkoły

            Uczeń kończący naszą szkołę dobrze funkcjonuje w swoim środowisku, w domu i w szkole. Posiada umiejętność efektywnego komunikowania, współpracy oraz kontrolowania własnych emocji. Jest świadomy dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy i świata. Dba o swoje zdrowie i sprawność fizyczną. Traktuje zdobywanie wiedzy jako podstawę własnego rozwoju.

            Działania zawarte w programie wychowawczo – profilaktycznym zmierzają do ukształtowania takiego modelu absolwenta, który niezależnie od indywidualnych cech osobowości, predyspozycji i talentów będzie wyposażony w zespół cech uniwersalnych, warunkujących właściwe funkcjonowanie we współczesnym świecie.

            MODEL ABSOLWENTA:

            1. Zdobywa wiedzę na miarę swoich predyspozycji i możliwości.
            2. Umie samodzielnie i twórczo myśleć, rozwija swoje zainteresowania i zdolności.
            3. Jest przygotowany do wejścia na kolejny etap edukacyjny.
            4. Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce (np. umie udzielić I pomocy przedmedycznej).
            5. Sprawnie posługuje się technologią informacyjną.
            6. Umie zaprezentować własny punkt widzenia, a także liczy się z poglądami innych ludzi.
            7. Potrafi współdziałać w zespole.
            8. Umie komunikować się z kolegami i dorosłymi oraz stosuje zasady kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach.
            9. Dba o własny rozwój psychiczny i fizyczny.
            10. Jest odpowiedzialny za własne wybory w życiu.
            11. Posiada praktyczną umiejętność posługiwania się językiem obcym.

            7. Uczestnicy programu wychowawczo-profilatycznego szkoły

            Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy programu:

            Rodzice:

            • mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka;
            • znają i akceptują program wychowawczy proponowany przez szkołę;
            • wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa;
            • wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą;
            • aktywnie uczestniczą w życiu szkoły;
            • dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci;

             

            Wychowawcy klas:

            • dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie;
            • wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się;
            • prowadzą dokumentację nauczania;
            • opracowują i realizują Program Wychowawczo-Profilaktyczny;
            • koordynują pracę wychowawczo - profilaktyczną w zespole klasowym;
            • dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia;
            • podejmują działania w przypadkach przemocy wobec niego, zaniedbań opiekuńczych, ujawnionych nałogów;
            • wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
            • informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej
            • integrują i kierują zespołem klasowym;
            • wykorzystują potencjał grupy do wspierania jej członków, oceniają zachowania uczniów;
            • wdrażają do samooceny postępów w zachowaniu, nadzorują realizację obowiązku szkolnego;
            • promują osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów;
            • inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz

            klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji;

            • współdziałają z nauczycielami uczącymi w klasie;
            • współpracują z rodzicami; włączają rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy;
            • współpracują z dyrekcją szkoły, pedagogiem  i pielęgniarką;
            • współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka, policją, poradnią psychologiczno - pedagogiczną, sądami rodzinnymi;

             

            Nauczyciele:

            • oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych;
            • odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych;
            • udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach;
            • wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania;
            • inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności;
            • kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu;
            • reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań;
            • dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów;
            • wspólnie z pedagogiem I psychologiem zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia;
            • współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i postawą;
            • proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią;
            • realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;

             

            Uczniowie, Samorząd Uczniowski:

            • przestrzegają Szkolnego Kodeksu Postępowania Ucznia;
            • współorganizują imprezy i akcje szkolne;
            • znają i przestrzegają norm zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej;
            • akceptują innych uczniów i szanują ich prawa, wydają opinie w przypadku przyznawanych kar zgodnie ze Statutem Szkoły;
            • współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności;
            • kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni;
            • prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoje środowisko;
            • mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej;
            • uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych (Statut Szkoły, Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny);

             

            Pedagog i psycholog szkolny:

            • prowadzą badania i działania diagnostyczne uczniów, w tym diagnozują indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
            • diagnozują sytuacje wychowawcze w szkole w celu rozwiązywania problemów

            wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;

            • udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
            • podejmują działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci;
            • minimalizują skutki zaburzeń rozwojowych, zapobiegają zaburzeniom zachowania oraz inicjują różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
            • inicjują i prowadzą działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych;
            • pomagają rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
            • wspierają nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

            8. Zadania wychowawczo-profilaktyczne i formy realizacji

            PROGRAM DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH DLA KLAS II

            Równość szans (edukacja włączająca)

            Zadanie I: 

            Wychowanie przez kreowanie aktywnych postaw (społecznych, intelektualnych, twórczych, moralnych, zdrowotnych, sprawności fizycznej) uczniów.

            Spodziewane efekty:

            1. Organizacja i warunki kształcenia zapewniają wszystkim uczniom równe szanse uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
            2. Szkoła dostosowuje programy nauczania i program wychowawczo-profilaktyczny do indywi-dualnych możliwości i potrzeb uczniów.
            3. Szkoła zapewnia równe szanse rozwoju uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
            4. Szkoła zapewnia uczniom szczególnie uzdolnionym możliwości rozwoju.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Opracowanie klasowego programu wychowawczego w oparciu o dokumenty obowiązujące w szkole, uwzględniając indywidualne możliwości i potrzeby uczniów.

            wychowawca

            2.

            Wdrożenie procedur postępowania wobec uczniów przewlekle chorych  i niepełnosprawnych.

            dyrektor, pedagog, pielęgniarka

            3.

            Przeprowadzenie zajęć kształtujących postawy prospołeczne w zakresie przeciwdziałania agresji.

            wychowawca, pedagog

             

            Zadanie II: 

            Kształtowanie umiejętności życiowych oraz lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie w zmieniającej  się rzeczywistości.

            Spodziewane efekty:

            1. W szkole są przestrzegane prawa dziecka i prawa ucznia oraz jest upowszechniana wiedza na temat tych praw.
            2. Programy nauczania i program wychowawczo-profilaktyczny oraz działania szkoły promują szacunek do każdego człowieka i jego godności osobistej, tolerancję dla inności, sprawiedliwość oraz inne uniwersalne wartości.
            3. Uczeń posiada pełną wiedzę na temat możliwości własnego rozwoju i dalszego kształcenia oraz jest przygotowany do przyjmowania ważnych ról w społeczeństwie.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Prowadzenie lekcji poświęconych rozumieniu pojęć: norma, prawo, obowiązek i godność.

            pedagog, nauczyciele historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, wychowawca

            2.

            Zapoznanie z dokumentami: Statut Szkoły, Kodeks Szkolny – propagowanie praw i obowiązków ucznia.

            wychowawca

            3.

            W planie pracy wychowawcy uwzględnić uniwersalne wartości  nauczania.

            wychowawca

            4.

            Rozwijanie zainteresowań uczniów różnymi zawodami w oparciu o realizację modułu „Poznaj zawody”.

            wychowawca, doradca zawodowy

             

            Praca wychowawcza i profilaktyczna szkoły.

            Zadanie I: 

            Wdrożenie programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniającego potrzeby wychowawcze uczniów, uniwersalne wartości, wychowanie patriotyczne i obywatelskie, postawy szacunku dla innych i samego siebie, samorządność uczniowską, formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

            Spodziewane efekty:

            1. Szkoła posiada program wychowawczo-profilaktyczny, program „Bezpieczna Szkoła” .
            2. Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły jest realizowany we współdziałaniu z rodzicami oraz instytucjami wspierającymi szkołę.
            3. Szkoła planuje i systematycznie realizuje zadania wychowawcze i profilaktyczne uwzględniające odpowiednio:
            1. wychowanie patriotyczne i obywatelskie;
            2. wychowanie do życia w rodzinie;
            3. edukację regionalną;
            4. promowanie zdrowego stylu życia;
            5. zapobieganie patologiom i uzależnieniom;
            6. przeciwdziałanie agresji i zapewnienie bezpieczeństwa
            7. orientację zawodową i planowanie własnej przyszłości.
            1. Nauczyciele udzielają uczniom, stosownie do potrzeb, odpowiedniej opieki i pomocy.
            2. Szkoła rozpoznaje i analizuje na bieżąco problemy wychowawcze uczniów oraz uwzględnia ich potrzeby w tym zakresie.
            3. Szkoła zapewnia uczniom pomoc psychologiczno – pedagogiczną.
            4. W szkole są tworzone warunki samorządnego działania uczniów.
            5. Przestrzegane są prawa i egzekwowane obowiązki uczniów zgodnie ze statutem szkoły.
            6. Szkoła analizuje wskaźniki obecności uczniów na zajęciach.
            7. W szkole panują otwarte, nacechowane wzajemnym szacunkiem, pozytywne stosunki między nauczycielami, uczniami, rodzicami i pracownikami niepedagogicznymi.
            8. Szkoła zapewnia uczniom bezpieczeństwo.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Prowadzenie zajęć na temat umiejętnego rozwiązywania konfliktów w różnych sytuacjach. Częściej wdrażać metody i techniki mediacyjnego rozwiązywania konfliktów.

            wychowawca, pedagog

            2.

            Mobilizowanie uczniów do większego udziału w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych, socjoterapeutycznych w celu zmiany ich postawy i zachowania.

            pedagog, wychowawca

             

            3.

            Realizacja programów profilaktyczno-wychowawczych:

            • „My i środki psychoaktywne”,
            •  „Spójrz inaczej”,
            • „Uzależnienia od mediów”.

            pedagog, wychowawca, nauczyciele informatyki

             

            4.

            Udział w przedsięwzięciach propagujących zdrowy styl życia.

            wychowawca, pielęgniarka, nauczyciele wychowania fizycznego

            5.

            Zachęcanie do uczestniczenia w imprezach szkolnych o charakterze patriotycznym i obywatelskim.

            wychowawca

            6.

            Przeprowadzenie zajęć w zakresie radzenia sobie z własną i cudzą agresją (cyberprzemoc, media społecznościowe)

            wychowawcy, pedagog

            7.

            Przeprowadzenie spotkań klasowych dotyczących praw i obowiązków ucznia w kontekście praw człowieka:

            1. Prawa i obowiązki ucznia w oparciu o dokumenty szkolne (Statut Szkoły, procedury szkolne),
            2. Prawa i obowiązki ucznia w oparciu o obowiązujące dokumenty dotyczące nieletnich (Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, Deklaracja Praw Człowieka),
            3. dodatkowe tematy do wyboru przez wychowawcę dotyczące  godności osobistej, szacunku i tolerancji, wybitnych ludzi walczących o prawa człowieka, tradycji obyczajów regionalnych.

             

            8.

            Udział i współtworzenie uroczystości szkolnych:

            • obchody Narodowego Święta Niepodległości,
            • „Jarmark Matematyczno-Przyrodniczy”,
            •  „Jasełka”, jarmark świąteczny
            • Dni Zdrowia i Ekologii,
            • Turniej Drużyn Sanitarnych
            • Pożegnanie absolwentów.

             

             

            Zadanie II: 

            Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów poprzez kreowanie twórczych postaw oraz wspieranie uczniów z trudnościami edukacyjnymi w  dążeniu do wykorzystania własnych możliwości.

            Spodziewane efekty:

            1. Uczniowie są motywowani do wysiłku intelektualnego, działań twórczych i pracy nad sobą, a ich starania i osiągnięcia są dostrzegane.
            2. Szkoła kształtuje w uczniach poczucie odpowiedzialności za własną edukację, w szczególności przez sumienne wykonywanie obowiązków.
            3. W szkole wdrażany jest Szkolny System Wspierania Uzdolnień i Rozwijania Zainteresowań oraz system pracy z uczniem z trudnościami edukacyjnymi.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Przedstawienie uczniom aktualnej oferty zajęć pozalekcyjnych.

            wychowawca

            2.

            Mobilizowanie uczniów do liczniejszego i systematycznego udziału w zajęciach pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów, zajęciach terapeutycznych, wspierających uczniów z trudnościami  w nauce oraz  zajęciach socjoterapeutycznych.

            wychowawca

            3.

            Uwzględnianie przy ocenie z zachowania zaangażowania uczniów we własny rozwój.

            wychowawca

            4.

            Zachęcanie uczniów do prezentowania na forum szkoły swoich uzdolnień i osiągnięć.

            wychowawca

            5.

            Prowadzenie indywidualnych teczek osiągnięć ucznia zdolnego.

            wychowawca

            6.

            Objęcie uczniów pomocą psychologiczno-pedagogiczną w bieżącej pracy szkolnej

            wychowawca

             

            Zadanie III: 

            Zwiększenie udziału rodziców oraz instytucji wspierających szkołę w działaniach wychowawczych naszej placówki.

            Spodziewane efekty:

            1. Przyjęte przez szkołę wartości wychowawcze, zawarte w programie wychowawczo-profilaktycznym są uzgodnione z rodzicami i przez nich akceptowane.
            2. Szkoła uwzględnia opinie rodziców przy opracowywaniu koncepcji wychowawczej szkoły.
            3. Rodzice uczestniczą w różnych formach oddziaływań wychowawczych szkoły.
            4. Szkoła wspiera rodziców/ opiekunów w procesie wychowania.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Zaopiniowanie przez rodziców znowelizowanego programu wychowawczo-profilaktycznego.

            wychowawca

            2.

            Przedstawienie rodzicom oferty edukacyjno-wychowawczej szkoły.

            wychowawca

            3.

            Wybór rodziców do Rady Klasowej oraz Rady Rodziców.

            wychowawca

            4.

            Zachęcanie rodziców do udziału w różnych formach oddziaływań wychowawczych klasy i szkoły.

            wychowawca

             

             

            Praca opiekuńcza szkoły

            Zadanie I: 

            Rozpoznawanie sytuacji środowiskowej, zbadanie stanu zaspokajania potrzeb uczniów i zapewnienie indywidualnych form pomocy.

            Spodziewane efekty:

            1. Nauczyciele - wychowawcy rozpoznają potrzeby w zakresie opieki nad uczniami.
            2. Nauczyciele podejmują działania w celu zapewnienia niezbędnej pomocy uczniom.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Rozpoznanie sytuacji opiekuńczo-wychowawczej klasy.

            wychowawca

            2.

            Podjęcie działań zmierzających do udzielenia pomocy uczniom potrzebującym.

            wychowawca, pedagog

            3.

            Przekazywanie na posiedzeniu rady pedagogicznej informacji dotyczących sytuacji opiekuńczo-wychowawczej klasy.

            wychowawca

             

            Zadanie II: 

            Współpraca z instytucjami wspierającymi szkołę w zakresie pomocy uczniom w prawidłowym rozwoju.

            Spodziewane efekty:

            1. Wszyscy uczniowie wymagający pomocy są objęci odpowiednimi formami opieki.
            2. Szkoła współpracuje z instytucjami i osobami świadczącymi pomoc uczniom w zaspokajaniu ich potrzeb.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Sporządzenie wykazów uczniów wymagających pomocy: socjalnej, dydaktycznej i wychowawczej.

            wychowawca

            2.

            Prowadzenie obserwacji uczniów objętych stałymi formami pomocy.

            wychowawca

             

            Zadanie III: 

            Ścisłe współdziałanie pedagogów z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami w celu wspierania w rozwoju uczniów i eliminowania pojawiających się trudności opiekuńczo – wychowawczych

            Spodziewane efekty:

            1. Systematyczna pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczo – opiekuńczych.
            2. Systematyczna i efektywna współpraca rodziców ze szkołą.
            3. Zmniejszenie przyczyn wywołujących trudności wychowawcze wśród uczniów.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Rozpoznanie przyczyn trudności wychowawczych.

            wychowawca

            2.

            Podjęcie działań w celu wyeliminowania zaistniałych trudności.

            wychowawca

            3.

            Systematyczna współpraca z rodzicami, pedagogiem i instytucjami wspierającymi szkołę.

            wychowawca, pedagog

            4.

            Przeprowadzenie lekcji wychowawczych poświęconym zagadnieniom akceptacji, tolerancji i szacunku wobec innych.

            wychowawca

             

             

            Efekty pracy wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej szkoły
             

            Zadanie I:

            Modyfikowanie programu wychowawczo-profilaktycznego sprzyjającemu wszechstronnemu rozwojowi psychofizycznemu uczniów.

            Spodziewane efekty:

            1. Program wychowawczo-profilaktyczny zawiera kryteria efektywności działań wychowawczych, profilaktycznych i opiekuńczych.
            2. Szkoła dokumentuje efektywność pracy wychowawczej, opiekuńczej i profilaktycznej.
            3. Wszyscy nauczyciele znają i realizują program wychowawczo-profilaktyczny.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Zapoznanie rodziców z działaniami szkoły w zakresie rozwijania uzdolnień i wspierania uczniów z trudnościami edukacyjnymi.

            wychowawca

            2.

            Comiesięczna analiza frekwencji uczniów w szkole i informowanie pedagoga o uczniach nierealizujących rytmicznie obowiązku szkolnego.

            wychowawca

            3.

            Wyposażenie uczniów w umiejętności rozpoznawania zagrożeń i udzielania I pomocy w przedmedycznej. Przygotowanie do udziału w Turnieju Drużyn Sanitarnych.

            wychowawca, pielęgniarka, nauczyciel biologii

            4.

            Promowanie zdrowia i zdrowego stylu życia.

            wychowawca

            5.

            Monitorowanie oddziaływań wychowawczo-profilaktycznych – ankieta wśród uczniów, wychowawców i rodziców.

            wychowawca, pedagog, dyrektor

             

            Zadanie II: 

            Relacje między członkami społeczności szkolnej oparte są na ogólnie przyjętych normach, wartościach społecznych i etycznych.

            Spodziewane efekty:

            Uczniowie przestrzegają ogólnie przyjętych zasad zachowania oraz rozwijają pozytywne cechy charakteru.

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Przeprowadzenie  wyborów: „ Uczeń Roku”, „Sportowiec Roku”.

            wychowawca, pedagog

            2.

            Uwzględnienie w planach pracy wychowawcy zagadnień dotyczących kultury osobistej uczniów, zwłaszcza kultury słowa oraz zasad savoir – vivre.

            wychowawca

            3.

            Kierowanie uczniów, którzy przejawiają postawy agresywne do udziału w zajęciach socjoterapeutycznych dotyczących radzenia sobie z agresją i przemocą.

            wychowawca

            4.

            Przeprowadzenie spotkań klasowych dotyczących kultury bycia i poprawnego języka w codziennym życiu.

            wychowawca

             

            Zadanie III: 

            Organizowanie systemu pomocy uczniom sprawiającym trudności dydaktyczno-wychowawcze.

            Spodziewane efekty:

            1. Działania podejmowane wobec uczniów sprawiających trudności wychowawcze prowadzą do uzyskania pozytywnych efektów.
            2. Program działań dydaktyczno- wychowawczych dostosowany jest do potrzeb i poziomu klas.
            3. Nauczyciele doskonalą umiejętności wychowawcze szczególnie w zakresie rozwiązywania trudnych problemów uczniów.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Rozpoznanie potrzeb uczniów w zakresie pomocy dydaktycznej.

            nauczyciele przedmiotów

            2.

            Skierowanie wytypowanych uczniów na zajęcia wspierające uczniów z trudnościami w nauce.

            wychowawca

            3.

            Kontrolowanie frekwencji na zajęciach dla uczniów z trudnościami w nauce w celu motywowania uczniów do wyrównywania braków edukacyjnych.

            wychowawca

             

             

            PROGRAM DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH DLA KLAS III

             

            Równość szans (edukacja włączająca)

            Zadanie I: 

            Wychowanie przez kreowanie aktywnych postaw (społecznych, intelektualnych, twórczych, moralnych, zdrowotnych, sprawności fizycznej) uczniów.

            Spodziewane efekty:

            1. Organizacja i warunki kształcenia zapewniają wszystkim uczniom równe szanse uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
            2. Szkoła dostosowuje programy nauczania i program wychowawczo-profilaktyczny do indywidualnych możliwości i potrzeb uczniów.
            3. Szkoła zapewnia równe szanse rozwoju uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
            4. Szkoła zapewnia uczniom szczególnie uzdolnionym możliwości rozwoju.

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Przedstawienie uczniom oferty zajęć pozalekcyjnych i motywowanie ich do udziału w nich.

            opiekunowie kół pozalekcyjnych, wychowawcy

            2.

            Gromadzenie dokumentacji potwierdzającej  osiągnięcia i sukcesy uczniów zdolnych.

            wychowawcy, nauczyciele przedmiotu

            3.

            Prowadzenie zajęć i konsultacji terapeutycznych dla uczniów z trudnościami w nauce.

            nauczyciel terapeuta, wychowawcy, nauczyciele przedmiotu

            4.

            Przeprowadzenie zajęć nt. motywacji uczniów do systematycznej pracy oraz osiągania wyższych wyników w nauce.

            wychowawca, pedagog

            5.

            Realizacja procedur postępowania wobec uczniów przewlekle chorych i niepełnosprawnych .

            dyrektor, pedagog, pielęgniarka

             

             Zadanie II: 

            Kształtowanie umiejętności życiowych oraz lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie w zmieniającej się rzeczywistości.

             

            Spodziewane efekty:

            1. W szkole są przestrzegane prawa dziecka i prawa ucznia oraz jest upowszechniana wiedza na temat tych praw.
            2. Program wychowawczo-profilaktyczny oraz działania szkoły promują szacunek do każdego człowieka i jego godności osobistej, tolerancję dla inności, sprawiedliwość oraz inne uniwersalne wartości.
            3. Uczeń posiada pełną wiedzę na temat możliwości własnego rozwoju i dalszego kształcenia oraz jest przygotowany do przyjmowania ważnych ról w społeczeństwie.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów. 

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Organizacja klasowych debat na temat praw dziecka oraz praw i obowiązków uczniów.

            wychowawcy, pedagog

            2.

            Przeprowadzenie zajęć z zakresy edukacji prawnej i sposobów radzenia sobie z różnymi przejawami przemocy.

            wychowawcy, pedagog

            3.

            Kształtowanie właściwych postaw poprzez propagowanie uniwersalnych wartości

            wychowawcy, nauczyciele przedmiotu

            4.

            Przygotowanie uczniów do podejmowania dojrzałej decyzji edukacyjno-zawodowej, stwarzając im sytuacje do poznania siebie, świata zawodów i racjonalnego planowania przyszłości:

            • lekcje zawodoznawcze w ramach spotkań klasowych,
            • treningi zawodoznawcze.

            doradca zawodowy, wychowawcy

            5.

            Przygotowanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego poprzez prowadzenie zajęć antystresowych i obniżających poziom lęku.

            nauczyciele wychowania fizycznego, wychowawcy, pedagog

             

             

             Praca wychowawcza i profilaktyczna szkoły

             

            Zadanie I: 

            Wdrożenie programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniającego potrzeby wychowawcze uczniów, uniwersalne wartości, wychowanie patriotyczne i obywatelskie, postawy szacunku dla innych i samego siebie, samorządność uczniowską, formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

            Spodziewane efekty:

            1. Szkoła posiada program wychowawczo-profilaktyczny i program „ Bezpieczna szkoła”.
            2. Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły jest realizowany we współdziałaniu z rodzicami oraz instytucjami wspierającymi szkołę.
            3. Szkoła planuje i systematycznie realizuje zadania wychowawcze i profilaktyczne uwzględniające odpowiednio:
            1. wychowanie patriotyczne i obywatelskie;
            2. wychowanie do życia w rodzinie;
            3. edukację regionalną;
            4. promowanie zdrowego stylu życia;
            5. zapobieganie patologiom i uzależnieniom;
            6. przeciwdziałanie agresji i zapewnienie bezpieczeństwa;
            7. orientację zawodową i planowanie własnej przyszłości.
            1. Nauczyciele udzielają uczniom stosownie do potrzeb, odpowiedniej opieki i pomocy.
            2. Szkoła rozpoznaje i analizuje na bieżąco problemy wychowawcze uczniów oraz uwzględnia ich potrzeby w tym zakresie.
            3. Szkoła zapewnia uczniom pomoc psychologiczno – pedagogiczną.
            4. W szkole są tworzone warunki samorządnego działania uczniów.
            5. Przestrzegane są prawa i egzekwowane obowiązki uczniów zgodnie ze statutem szkoły.
            6. Szkoła analizuje wskaźniki obecności uczniów na zajęciach.
            7. W szkole panują otwarte, nacechowane wzajemnym szacunkiem, pozytywne stosunki między nauczycielami, uczniami, rodzicami i pracownikami niepedagogicznymi.
            8. Szkoła zapewnia uczniom bezpieczeństwo

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Realizowanie programów profilaktycznych:

            • „My i środki psychoaktywne”,
            • „Spójrz inaczej”,
            • „Uzależnienia od mediów”.

            pedagog, wychowawcy, nauczyciele informatyki

            2.

            Częściej wdrażać metody i techniki mediacyjnego rozwiązywania konfliktów.

            pedagog, wychowawca

            3.

            Mobilizować uczniów do większego udziału w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych, socjoterapeutycznych w celu zmiany ich postawy i zachowania.

            pedagog

            wychowawca

            4.

            Przeprowadzenie lekcji wychowawczych dotyczących obchodów świąt narodowych.

            wychowawcy

            5.

            Podejmowanie tematyki dotyczącej zdrowia i zdrowego stylu życia oraz ekologii ( serwis informacyjny, wycieczki, spotkania klasowe, plakaty, Dekalog Zdrowego Stylu Życia ).

            wychowawcy, pielęgniarka, nauczyciele wychowania fizycznego

            6.

            Przeprowadzenie spotkań klasowych dotyczących praw i obowiązków ucznia w kontekście praw człowieka:

            1. Prawa i obowiązki ucznia w oparciu o dokumenty szkolne (Statut Szkoły, procedury szkolne),
            2. Prawa człowieka w świetle obowiązujących norm społecznych (wartości moralne, etyczne),
            3. dodatkowe tematy do wyboru przez wychowawcę dotyczące  godności osobistej, szacunku i tolerancji, wybitnych ludzi walczących o prawa człowieka oraz tradycji obyczajów regionalnych.

            wychowawca, pedagog

            wychowawca

            pedagog

            wychowawca

            7.

            Przeprowadzenie zajęć w zakresie radzenia sobie z własną i cudzą agresją (cyberprzemoc, media społecznościowe)

            wychowawcy, pedagog

            8.

            Udział i współtworzenie uroczystości szkolnych:

            • obchody Narodowego Święta Niepodległości,
            • „Jarmark Matematyczno-Przyrodniczy”,
            •  „Jasełka”, jarmark świąteczny
            • Dni Zdrowia i Ekologii,
            • Pożegnanie absolwentów.

            nauczyciele,

            wychowawcy

             

            Zadanie II: 

            Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów poprzez kreowanie twórczych postaw oraz wspieranie uczniów z trudnościami edukacyjnymi w  dążeniu do wykorzystania własnych możliwości.

            Spodziewane efekty:

            1. Uczniowie są motywowani do wysiłku intelektualnego, do działań twórczych i pracy nad sobą, a ich starania i osiągnięcia są dostrzegane.
            2. Szkoła kształtuje w uczniach poczucie odpowiedzialności za własną edukację, w szczególności przez sumienne wykonywanie obowiązków.
            3. W szkole wdrażany jest Szkolny System Wspierania Uzdolnień i Rozwijania Zainteresowań oraz system pracy z uczniem z trudnościami edukacyjnymi.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Zachęcanie uczniów do rozwijania własnych uzdolnień i zainteresowań.

            wychowawca, nauczyciele przedmiotu

            2.

            Zorganizowanie spotkania klasowego w celu prezentowania indywidualnych umiejętności i osiągnięć uczniów.

            wychowawca, nauczyciele przedmiotu

            3.

            Typowanie uczniów uzdolnionych do stypendiów, nagród dyrektora szkoły i prezydenta miasta Lubina.

            wychowawca, nauczyciele przedmiotu

            4.

            Zachęcenie do udziału w zajęciach wspierających uczniów z trudnościami w nauce, terapeutycznych oraz socjoterapeutycznych.

            wychowawca, nauczyciele przedmiotu

            5.

            Objęcie uczniów pomocą psychologiczno-pedagogiczną w bieżącej pracy szkolnej.

            wychowawca, nauczyciele przedmiotu

             

            Zadanie III: 

            Zwiększenie udziału rodziców oraz instytucji wspierających szkołę w działaniach wychowawczo-profilaktycznych naszej placówki.

            Spodziewane efekty:

            1. Przyjęte przez szkołę wartości wychowawcze, zawarte w programie wychowawczo-profilaktycznym, są uzgodnione z rodzicami i przez nich akceptowane.
            2. Szkoła uwzględnia opinie rodziców przy opracowywaniu koncepcji wychowawczej szkoły.
            3. Rodzice uczestniczą w różnych formach oddziaływań wychowawczo-profilaktycznych szkoły.
            4. Szkoła wspiera rodziców i opiekunów w procesie wychowania.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Zapoznanie rodziców z aktualnym programem wychowawczo-profilaktycznym szkoły i uwzględnienie ich opinii i sugestii dotyczących realizacji programu.

            wychowawca

            2.

            Stworzenie rodzicom możliwości uczestnictwa w różnych formach oddziaływań wychowawczych szkoły np. prelekcje, zajęcia otwarte, turnieje, imprezy sportowe, spotkania integracyjne, wycieczki, wystawy.

            wychowawca, nauczyciele przedmiotu

            3.

            Organizowanie spotkań i prelekcji dla rodziców – poszerzenie wiedzy o dalszym kierunku kształcenia ich dzieci.

            pedagog, doradca zawodowy, wychowawcy

             

             

            Praca opiekuńcza szkoły
             

            Zadanie I: 

            Rozpoznawanie sytuacji środowiskowej, zbadanie stanu zaspokajania potrzeb uczniów i zapewnienie indywidualnych form pomocy.

            Spodziewane efekty:

            1. Wychowawcy rozpoznają potrzeby w zakresie opieki nad uczniami.
            2. Nauczyciele i wychowawcy podejmują działania w celu zapewnienia niezbędnej pomocy uczniom.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Diagnozowanie aktualnej sytuacji opiekuńczo-wychowawczej uczniów – ankieta dla wychowawców klas dotycząca środowiska ucznia (sytuacja socjalna, opiekuńcza, zdrowotna).

            pedagog, wychowawcy

            2.

            Udzielanie rodzicom porad w zakresie rozwiązywania zaistniałych trudności wychowawczych.

            pedagog, wychowawcy

            3.

            Otoczenie szczególną opieką dzieci przewlekle chorych         i niepełnosprawnych – zorganizowanie odpowiednich form pomocy wychowawczej oraz koleżeńskiej.

            wychowawcy, pedagog, doradca zawodu

             

            Zadanie II: 

            Współpraca z instytucjami wspierającymi szkołę w zakresie pomocy uczniom w prawidłowym rozwoju.

            Spodziewane efekty:

            1. Wszyscy uczniowie wymagający pomocy są objęci odpowiednimi formami opieki.
            2. Szkoła współpracuje z instytucjami i osobami świadczącymi pomoc uczniom w zaspokajaniu ich potrzeb.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Współdziałanie z instytucjami niosącymi pomoc uczniom: PPP, GOPS, MOPS, Sąd Rodzinny, Policja i instytucje pozarządowe.

            pedagog we współpracy      

            z wychowawcą, nauczyciele przedmiotu

            2.

            Stała współpraca z instytucjami kulturalnymi i placówkami oświatowymi wspierającymi ucznia w rozwoju ( np. CK „ Muza”, MDK, biblioteki i inne).

            wychowawca, nauczyciele przedmiotu

            3.

            Całoroczna obserwacja uczniów objętych stałymi formami pomocy w celu podjęcia dalszych działań.

            wychowawcy, pedagog

             

            Zadanie III: 

            Ścisłe współdziałanie pedagogów z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami w celu wspierania w rozwoju uczniów i eliminowania pojawiających się trudności opiekuńczo – wychowawczych

            Spodziewane efekty:

            1. Systematyczna pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczo – opiekuńczych.
            2. Systematyczna i efektywna współpraca rodziców ze szkołą.
            3. Zmniejszenie przyczyn wywołujących trudności wychowawcze wśród uczniów.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Objęcie opieką uczniów z trudnościami wychowawczymi.

            pedagog, psycholog, wychowawca, nauczyciele przedmiotu

            2.

            Udzielanie rodzicom porad, konsultacji zakresie rozwiązywania problemów dzieci przejawiających trudności w nauce i sprawiających trudności wychowawcze.

            nauczyciel terapeuta, pedagog, psycholog

            3.

            Stała współpraca z rodzicami w ramach zebrań ogólnych    i kontaktów indywidualnych

            wychowawca, pedagog


             

            Efekty pracy wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej szkoły

            Zadanie I:

            Modyfikowanie programu działań wychowawczo-profilaktycznych sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi psychofizycznemu uczniów.

            Spodziewane efekty:

            1. Program wychowawczo-profilaktyczny zawiera kryteria efektywności działań wychowawczych, profilaktycznych i opiekuńczych.
            2. Szkoła dokumentuje efektywność pracy wychowawczej, opiekuńczej i profilaktycznej.
            3. Wszyscy nauczyciele znają i realizują program wychowawczy.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Przypomnienie uczniom obowiązujących w szkole dokumentów (WSO, Statut, Program wychowawczo-profilaktycznego).

            wychowawcy

            2.

            Systematyczne kontrolowanie frekwencji uczniów i podejmowanie działań w celu zmniejszenia ilości spóźnień i godzin nieusprawiedliwionych.

            pedagog, wychowawcy

            3.

            Monitorowanie oddziaływań wychowawczo-profilaktycznych – ankieta wśród uczniów, wychowawców i rodziców.

            dyrektor szkoły, pedagog, wychowawcy

             

            Zadanie II: 

            Relacje między członkami społeczności szkolnej oparte są na ogólnie przyjętych normach, wartościach społecznych i etycznych.

            Spodziewane efekty:

            Uczniowie przestrzegają ogólnie przyjętych zasad zachowania oraz rozwijają pozytywne cechy charakteru.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Przeprowadzenie cyklu lekcji wychowawczych na temat kultury osobistej.

            wychowawcy

            2.

            Propagowanie działań Młodzieżowego Wolontariatu (rozwijanie wrażliwości na drugiego człowieka, udział w akcjach charytatywnych, opieka nad potrzebującymi)

            opiekun wolontariatu, wychowawcy

            3.

            Upowszechnianie i nagradzanie postaw przejawiających wartości etyczno-moralne. Przeprowadzenie klasowych i szkolnych  wyborów: „Uczeń Roku”, „Sportowiec i Sportsmenka Roku”.

            wychowawca, pedagog, opiekun SU

             

            Zadanie III: 

            Organizowanie systemu pomocy uczniom sprawiającym trudności dydaktyczno-wychowawcze.

            Spodziewane efekty:

            1. Działania podejmowane wobec uczniów sprawiających trudności wychowawcze prowadzą do uzyskania pozytywnych efektów.
            2. Program działań wychowawczo-profilaktycznych dostosowany jest do potrzeb i poziomu klas.
            3. Nauczyciele doskonalą umiejętności wychowawcze szczególnie w zakresie rozwiązywania problemów uczniów.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działania

            Osoba odpowiedzialna

            1.

            Uwzględnianie w problematyce lekcji wychowawczych zagadnień dotyczących norm postępowania.

            wychowawcy

            2.

            Kwalifikowanie uczniów z trudnościami wychowawczymi na zajęcia socjoterapeutyczne.

            wychowawcy

            3.

            Doskonalenie umiejętności wychowawczych nauczycieli – warsztaty, szkolenia, konsultacje.

            dyrektor szkoły, pedagog

             

             

          • 1. WPROWADZENIE

          •  

            Pierwszymi wychowawcami swoich dzieci są rodzice.

            Nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój, a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka, żyje nie tylko z drugim, ale i dla drugich.

            Wychowanie to proces wspomagania człowieka w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.

            Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.

            Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.

             

            Działalność wychowawcza szkoły  – ma na celu kształtowanie osobowości młodego człowieka, jego postaw, zachowań oraz cech niezbędnych w życiu społecznym. Naszym celem jest przygotowanie ucznia do samodzielnego, poprawnego nawiązywania stosunków międzyludzkich, kształtowania długoterminowych relacji z innymi ludźmi, zachowania etycznego, moralnego i akceptowanego przez społeczność, w której żyje. Ważna jest świadomość oraz istnienie głębokich, skłaniających do refleksji wartości młodego człowieka.

            Działalność wychowawcza polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

            1. fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności, pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
            2. psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;
            3. społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
            4. aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.

            Działalność profilaktyczna szkoły – celem profilaktyki jest podjęcie szybkich i skutecznych działań przywracających zdrowie, ma ona również na celu hamowanie postępu i niwelowanie pojawiających się powikłań już istniejącej choroby. Działania profilaktyczne pozwalają stworzyć odpowiedni wzór zachowań społecznych, które przyczyniają się do obniżenia prawdopodobieństwa pojawienia się danego zjawiska. Zadaniem jest dostarczanie silnych pozytywnych wzorców i przeżyć, wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży, rozwijanie posiadanych przez nich zdolności oraz wspieranie ambitnych postaw.

            Działania szkoły powinny obejmować trzy poziomy profilaktyki:

            1. profilaktyka uniwersalna – pierwszy poziom – skierowana do wszystkich uczniów i nauczycieli. Jej celem jest budowanie zdrowych i trwałych relacji w obrębie szkolnej społeczności, m.in. poprzez szkolenie nauczycieli i innych pracowników w zakresie pedagogiczno-wychowawczym, ustalenie określonych zasad postępowania, niezgodę na przemoc, dbanie o dobre relacje, wzmacnianie odporności uczniów (np. poprzez warsztaty radzenia sobie ze stresem) i podnoszenie ich samooceny czy wyraźne wskazanie osoby, do której można udać się po pomoc;
            2. profilaktyka selektywna – drugi poziom – działania skupione są na osobach z grupy zwiększonego ryzyka (np. uczniach z problemami zdrowotnymi, ekonomicznymi, rodzinnymi, z trudnościami w nauce). Zadaniem szkoły i pracowników jest określenie potrzeb i trudności uczniów z grupy ryzyka oraz wsparciu ich w przezwyciężeniu trudności, m.in. poprzez działania włączające ich do grupy rówieśniczej czy pomagające w nauce. Ważnym czynnikiem jest włączenie rodziców/opiekunów uczniów do pracy oraz wspólne rozwiązywanie napotykanych trudności;
            3. profilaktyka wskazująca – trzeci poziom – działanie skupiają się na osobach z grupy wysokiego ryzyka, tj. po próbie samobójczej. Profilaktyka wskazująca zawiera w swoich działaniach również te wynikające z działań drugiego poziomu. Pracownicy szkoły powinni w bardzo dyskretnie i nieustannie obserwować ucznia, zapewnić mu opiekę szkolnego specjalisty oraz współpracować z rodzicami w zakresie zapewnienia mu stałej specjalistycznej opieki.

             

            Zgodnie z realizacją polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła została przekształcona w III Liceum Ogólnokształcące w Lubinie. Program Wychowawczo – Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym. Spełnia oczekiwania i potrzeby uczniów II – III klas gimnazjum.   

             

             

            Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, pedagogiem, pielęgniarką szkolną i pozostałymi pracownikami szkoły; w zależności od potrzeb klasy przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

            •  

             

            NACZELNY CEL WYCHOWANIA:

            • kreowanie postaw etyczno - moralnych,
            • wychowanie do samodzielności,
            • odpowiedzialność za własne wybory,
            • aktywny udział w życiu społecznym.
          • 2. MISJA GIMNAZJUM NR 4 W LUBINIE

          • DZIAŁAMY PO TO ABY:

            NASI UCZNIOWIE:

            • umieli rozwijać własne zainteresowania przez samokształcenie, korzystanie z bibliotek, z Internetu i innych źródeł informacji,
            • potrafili praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności,
            • umieli samodzielnie i twórczo myśleć, wyrażać własne opinie i odczucia oraz  dokonywać samooceny,
            • mieli świadomość posiadanej wiedzy, umiejętności i własnych predyspozycji,
            • potrafili prawidłowo komunikować się, wyrażać własne stanowisko szanując poglądy i dążenia innych ludzi,
            • przejawiali gotowość do pomagania innym, szacunek dla drugiego człowieka oraz umacniali w sobie poczucie własnej godności,
            • kierowali się w codziennym życiu zasadami etyczno-moralnymi,
            • wzmacniali uczucia patriotyczne poprzez szacunek do tradycji i własnego języka,
            • posiadali światopogląd oparty na tradycji humanistycznej,
            • wykształcili w sobie szacunek dla osiągnięć własnego narodu, jego wkładu w rozwój Europy,
            • świadomie i aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalnym i społecznym miasta i regionu,
            • efektywnie posługiwali się technologią informacyjną,
            • posiadali praktyczną umiejętność posługiwania się językiem obcym na odpowiednim poziomie edukacyjnym.

             

            NASI RODZICE:

            • czuli się współodpowiedzialni za działania podejmowane przez szkołę,
            • mieli świadomość współuczestniczenia w kształtowaniu osobowości dziecka,
            • otrzymywali pełną informację o postępach w nauce, zachowaniu swoich dzieci i osiągnięciach szkoły,
            • byli zadowoleni z efektów pracy szkoły.

             

            NASI NAUCZYCIELE:

            • realizowali zasady edukacji ku przyszłości i jakości życia,
            • promowali pozytywne wzorce zachowań i wzmacniali prawidłowe relacje interpersonalne,
            • ściśle współpracowali ze sobą i byli usatysfakcjonowani z wyników swej pracy z uczniami,
            • podnosili swoje kwalifikacje i uzyskiwali kolejne stopnie awansu zawodowego,
            • byli usatysfakcjonowani z wyników swojej pracy i współdziałania z uczniami.

             

            NASZA SZKOŁA:

            • była miejscem wzajemnego szacunku, zaufania i bezpieczeństwa,
            • zapewniała wszechstronny rozwój osobowy,
            • była dobrze postrzegana w środowisku i cieszyła się zainteresowaniem uczniów i rodziców,
            • rozwijała społecznie, uczyła wrażliwości i pracy na rzecz innych ludzi,
            • propagowała postawy solidarności społecznej i przygotowywała do życia w zjednoczonej Europie,
            • kształtowała pozytywny stosunek do zabawy, pracy i wypoczynku.
          • 3. WIZJA GIMNAZJUM NR 4 W LUBINIE

          • UCZEŃ NASZEJ SZKOŁY:

            1. Jest człowiekiem świadomym i odpowiedzialnym, który potrafi zaplanować własną przyszłość.
            2. Potrafi dokonywać właściwych wyborów życiowych, kierując się ponadczasowymi wartościami moralno – etycznymi.
            3. Potrafi zaistnieć w warunkach nowej rzeczywistości – w Europie i świecie XXI wieku.
            4. Zdobywa wiedzę i umiejętności umożliwiające samorealizację i dalsze kształcenie.
            5. Umiejętnie posługuje się technologią informacyjną ułatwiającą korzystanie z różnych źródeł wiedzy.
            6. Jest otwarty na innych i potrafi współdziałać w rozwiązywaniu problemów.
            7. Umie zaprezentować własny punkt widzenia i uwzględnia poglądy innych ludzi.
            8. Interesuje się rozwojem kraju, jest przygotowany do życia w demokratycznym państwie.
            9. Ma poczucie tożsamości narodowej, zna historię swego kraju i pielęgnuje rodzime tradycje.

             

          • 4. CELE GŁÓWNE, PRIORYTETY

          • CELE GŁÓWNE: (służące dochodzeniu do wizji szkoły)

            1. Sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi uczniów.
            2. Promować w działaniach szkoły zdrowy styl życia, zachowania proekologiczne i zasady bezpieczeństwa
            3. Współpracować z rodzicami, wspierać ich w wychowaniu dziecka.
            4. Motywować kadrę do doskonalenia zawodowego.
            5.  Wdrażać system stałego monitorowania jakości pracy szkoły.
            6. Dostosować program działań wychowawczych do poziomu klas i zmieniającej się rzeczywistości.
            7. Wdrażać Szkolny System Wspierania Uzdolnień i Zainteresowań Ucznia oraz Szkolny System Wspierania Ucznia z Trudnościami w Nauce.

             

            PRIORYTETY:

            1. Kształcenie aktywności twórczej ucznia.
            2. Promowanie w działaniach szkoły zdrowego stylu życia (Szkoła Promująca Zdrowie).
            3. Indywidualizacja działań w procesie kształcenia ucznia zdolnego oraz ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
            4. Przeciwdziałanie narastającym zjawiskom patologii społecznej.
            5. Przygotowanie uczniów do świadomego wyboru zawodu i drogi dalszego kształcenia, uwzględniając indywidualne predyspozycje i możliwości.
            6. Podniesienie poziomu kultury osobistej uczniów, zwłaszcza kultury słowa.
            7. Respektowanie norm społecznych w szkole.   
          • 5. PROGRAM DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH DLA KLAS I - III

          • PROGRAM DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH DLA KLAS I:

            Równość szans

            ZADANIE I:

            Wychowanie przez kreowanie aktywnych postaw (społecznych, intelektualnych, twórczych, moralnych, zdrowotnych, sprawności fizycznej) uczniów.

            Spodziewane efekty:

            1. Organizacja i warunki kształcenia zapewniają wszystkim uczniom równe szanse uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
            2. Szkoła dostosowuje programy nauczania i program wychowawczy do indywidualnych możliwości i potrzeb uczniów.
            3. Szkoła zapewnia równe szanse rozwoju uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
            4. Szkoła zapewnia uczniom szczególnie uzdolnionym możliwości rozwoju.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działania  Osoba
             odpowiedzialna
            1. Opracowanie planu wychowawcy, uwzględniającego potrzeby zespołu klasowego i indywidualne możliwości uczniów. wychowawca, pedagog
            2. Wdrożenie procedur postępowania wobec uczniów przewlekle chorych 

            dyrektor,
            pedagog,
            pielęgniarka

            3. Motywowanie uczniów do udziału w zajęciach terapeutycznych   i  zajęciach wspierających uczniów z trudnościami w nauce. wychowawcy,
            pedagog, nauczyciele.
            4. Przeprowadzenie zajęć integracyjno - adaptacyjnych w celu integracji zespołu klasowego i kształtowanie postaw tolerancji. wychowawca, pedagog
            5. Przeprowadzenie zajęć na temat motywacji uczniów do systematycznej pracy oraz osąganie wyższych wyników w nauce. wychowawca, pedagog

             

            ZADANIE II: 

            Kształtowanie umiejętności życiowych oraz lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie w zmieniającej  się rzeczywistości europejskiej.

            Spodziewane efekty:

            1. Przyjmowanie uczniów do Gimnazjum nr 4 w Lubinie odbywa się zgodnie ze Statutem – uwzględniającym przepisy prawa i potrzeby środowiskowe.
            2. W szkole są przestrzegane prawa dziecka i prawa ucznia oraz jest upowszechniana wiedza na temat tych praw.
            3. Programy nauczania i program wychowawczy oraz działania szkoły promują szacunek dla każdego człowieka i jego godności osobistej, tolerancję dla inności, sprawiedliwość oraz inne uniwersalne wartości.
            4. Uczeń posiada pełną wiedzę na temat możliwości własnego rozwoju i dalszego kształcenia oraz jest przygotowany do przyjmowania ważnych ról w społeczeństwie.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działania Osoba odpowiedzialna
            1. Zapoznanie uczniów ze Statutem Szkoły i Kodeksem Szkolnym. wychowawca
            2. Prowadzenie lekcji w zakresie kształtowania wśród uczniów postaw moralnych, tolerancji, sprawiedliwości i godności osobistej.
            Wdrażanie metody i technik mediacyjnego rozwiązywania konfliktów.
            wychowawca,
            nauczyciele,
            pedagog
            3. Zapoznanie uczniów z prawami dziecka. wychowawca
            4. Objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną uczniów przejawiających zachowania agresywne. pedagog,
            wychowawca
            5. Prowadzenie zajęć antystresowych i obniżających poziom agresji wychowawca,
            pedagog
            6. Realizacja tereści wynikających z Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego - "Uczeń poznaje siebie". wychowawca,
            doradca zawodowy, pedagog
            7. Uwzględnienie w planie pracy wychowawcy uniwersalnych wartości nauczania Jana Pawła II wychowawca

             

            Praca wychowawcza i profilaktyczna szkoły.

            ZADANIE I: 

            Wdrożenie programu wychowawczego szkoły uwzględniającego potrzeby wychowawcze uczniów, uniwersalne wartości, wychowanie patriotyczne i obywatelskie, postawy szacunku dla innych i samego siebie, samorządność uczniowską, formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej i program profilaktyki.

             

            Spodziewane efekty:

            1. Szkoła posiada program wychowawczy i program profilaktyki, zgodne z Programem „Bezpieczna szkoła” i przepisami prawa.
            2. Program wychowawczy szkoły jest realizowany we współdziałaniu z rodzicami oraz instytucjami wspierającymi szkołę.
            3. Szkoła planuje i systematycznie realizuje zadania wychowawcze i profilaktyczne uwzględniające odpowiednio:
              1. wychowanie patriotyczne i obywatelskie;
              2. wychowanie do życia w rodzinie;
              3. edukację regionalną;
              4. promowanie zdrowego stylu życia;
              5. zapobieganie patologiom i uzależnieniom;
              6. przeciwdziałanie agresji i zapewnienie bezpieczeństwa
              7. orientację zawodową i planowanie własnej przyszłości.
            4. Nauczyciele udzielają uczniom rozpoczynającym naukę w szkole, stosownie do potrzeb, odpowiedniej opieki i pomocy.
            5. Szkoła rozpoznaje i analizuje na bieżąco problemy wychowawcze uczniów oraz uwzględnia ich potrzeby w tym zakresie.
            6. Szkoła zapewnia uczniom pomoc psychologiczno – pedagogiczną.
            7. W szkole są tworzone warunki samorządnego działania uczniów.
            8. Przestrzegane są prawa i egzekwowane obowiązki uczniów zgodnie ze statutem szkoły.
            9. Szkoła analizuje wskaźniki obecności uczniów na zajęciach.
            10. W szkole panują otwarte, nacechowane wzajemnym szacunkiem, pozytywne stosunki między nauczycielami, uczniami i rodzicami, pracownikami niepedagogicznymi.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów

            Lp. Działania Osoba odpowiedzialna
            1. Opracowanie w oparciu o program wychowawczy szkoły planu wychowawcy klasowego. wychowawca
            2. Zapoznanie z prawami i obowiązkami ucznia. wychowawca
            3. Prowadzenie systematycznej oceny zachowania uczniów w oparciu o Statut Szkoły. wychowawca
            4. Prowadzenie comiesięcznej analizy i oceny realizacji obowiązku szkolnego uczniów oraz podejmowanie działań eliminujących nieusprawiedliwioną absencję. wychowawca, pedagog
            5. Wybór samorządów klasowych, wypracowanie i przyjęcie regulaminów klasowych, zawieranie kontraktów indywidualnych i klasowych. wychowawca
            6. Prowadzenie monitoringu sytuacji wychowawczej w celu rozpoznania problemów wychowawczych uczniów. wychowawca, pedagog
            7. Realizacja programów profilaktycznych w oparciu o szkolny Program Profilaktyczny – „ My i nikotyna”, ”Spójrz inaczej”, „Uzależnienie od mediów” wychowawca, pedagog
            8. Udział w akcjach ekologicznych organizowanych na terenie szkoły i miasta. nauczyciele, wychowawca
            9. Zapoznanie uczniów z ideą Szkoły Promującej Zdrowie. koordynator Zespołu Promocji Zdrowia, wychowawca
            10. Przeprowadzenie diagnozy nt. samopoczucia ucznia w szkole i oczekiwań wobec niej. wychowawca, pedagog
            11. Prowadzenie lekcji w celu przeciwdziałania zachowaniom agresywnym wśród uczniów oraz wybranych zadań z programu „Szkoła bez przemocy”. wychowawca, pedagog
            12. Mobilizowanie uczniów do większego udziału w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych, socjoterapeutycznych w celu zmiany ich zachowania wychowawca, pedagog
            13.

            Przeprowadzenie spotkań klasowych dotyczących praw i obowiązków ucznia w kontekście praw człowieka:

            1. Prawa i obowiązki ucznia w oparciu o dokumenty szkolne
              (Statut Szkoły, procedury szkolne),
            2. Bezpieczeństwo w szkole i poza nią (systematyczne przypominanie o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa na zajęciach i w czasie przerw międzylekcyjnych),
            3. dodatkowe tematy do wyboru przez wychowawcę dotyczące  godności osobistej, szacunku i tolerancji, wybitnych ludzi walczących o prawa człowieka oraz tradycji obyczajów regionalnych.
            wychowawca, pedagog
            14.

            Udział i współtworzenie uroczystości szkolnych:

            • pasowanie na gimnazjalistę i obchody Dnia Edukacji Narodowej,
            • obchody Dnia Papieskiego i Święta Patrona Szkoły,
            • obchody Narodowego Święta Niepodległości,
            • Szkolny Festiwal Nauki - „Jarmark Humanistyczno-Matematyczno-Przyrodniczy”,
            • spotkania z działaczami „Solidarności” w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego,
            • „Jasełka” i „Misterium Męki Pańskiej”,
            • Dni Zdrowia i Ekologii,
            • Pożegnanie absolwentów.
            nauczyciele, wychowawca
            15. Rozpoznawanie ofiar i sprawców przemocy w celu objęcia ich opieką. wychowawca, pedagog

             

            ZADANIE II: 

            Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów poprzez kreowanie twórczych postaw oraz wspieranie uczniów z trudnościami edukacyjnymi w  dążeniu do wykorzystania własnych możliwości.

            Spodziewane efekty:

            1. Uczniowie są motywowani do wysiłku intelektualnego i pracy nad sobą, a ich starania i osiągnięcia są dostrzegane.
            2. Szkoła kształtuje w uczniach poczucie odpowiedzialności za własną edukację, w szczególności przez sumienne wykonywanie obowiązków.
            3. W szkole wdrażany jest Szkolny System Wspierania Uzdolnień i Rozwijania Zainteresowań oraz system pracy z uczniem z trudnościami edukacyjnymi.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp.

            Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Zapoznanie uczniów z ofertą zajęć pozalekcyjnych, motywowanie uczniów do uczestniczenia w wybranych kołach zainteresowań. nauczyciele, wychowawca
            2. Zorganizowanie spotkania klasowego w celu prezentowania indywidualnych umiejętności i osiągnięć uczniów. nauczyciele, wychowawca
            3. Prowadzenie obserwacji w celu wyłonienia uczniów zdolnych oraz uczniów z trudnościami edukacyjnymi i objęcia ich szczególną opieką psychologiczno – pedagogiczną. wychowawca, pedagog
            4. Objęcie uczniów pomocą psychologiczno-pedagogiczną w bieżącej pracy szkolnej. wychowawca
            5. Współpraca ze Szkolnym Zespołem Wspierania Uzdolnień i Rozwijania Zainteresowania Uczniów, prowadzenie indywidualnych teczek osiągnięć uczniów zdolnych. wychowawca

             

            ZADANIE III: 

            Zwiększenie udziału rodziców oraz instytucji wspierających szkołę w działaniach wychowawczych naszej placówki.

             

            Spodziewane efekty:

            1. Przyjęte przez szkołę wartości wychowawcze, zawarte w programie wychowawczym, są uzgodnione z rodzicami i przez nich akceptowane.
            2. Szkoła uwzględnia opinie rodziców przy opracowywaniu koncepcji wychowawczej szkoły.
            3. Rodzice uczestniczą w różnych formach oddziaływań wychowawczych szkoły.
            4. Szkoła wspiera rodziców-opiekunów w procesie wychowania.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp. Działanie Osoba Odpowiedzialna
            1. Przedstawienie rodzicom Programu Wychowawczego Szkoły. wychowawca
            2. Zaprezentowanie rodzicom oferty edukacyjno – wychowawczej szkoły, w tym programów opieki nad uczniami zdolnymi oraz nad młodzieżą z trudnościami edukacyjnymi i wychowawczymi. wychowawca
            3. Przeprowadzenie wśród rodziców ankiety badającej oczekiwania rodziców wobec szkoły. wychowawca
            4. Motywowanie rodziców do udziału w spotkaniach mających na celu pogłębienie wiedzy psychologiczno – pedagogicznej. wychowawca, pedagog
            5. Zachęcanie rodziców do udziału w Radzie Klasowej  i Radzie Rodziców. wychowawca
            6. Stworzenie rodzicom możliwości uczestnictwa w różnych formach oddziaływań wychowawczych i organizacyjnych szkoły: zajęcia otwarte, turnieje, imprezy sportowe, integracyjne, wycieczki. wychowawca, nauczyciele
            7. Współpraca z rodzicami uczniów z dużą ilością godzin nieusprawiedliwionych w celu lepszego przepływu informacji i zwiększenie skuteczności oddziaływań wychowawczych. wychowawca, pedagog

             

            Praca opiekuńcza szkoły

             

            ZADANIE I: 

            Rozpoznawanie sytuacji środowiskowej, zbadanie stanu zaspokajania potrzeb uczniów i zapewnienie indywidualnych form pomocy.

             

            Spodziewane efekty:

            1. Nauczyciele - wychowawcy rozpoznają potrzeby w zakresie opieki nad uczniami.
            2. Nauczyciele podejmują działania w celu zapewnienia niezbędnej pomocy uczniom.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Rozpoznanie przez nauczycieli i wychowawców środowiska  nowoprzybyłych uczniów. wychowawca
            2. Prowadzenie rozmów indywidualnych z uczniami i ich rodzicami w celu pogłębienia diagnozy sytuacji opiekuńczo-wychowawczej oraz udzielenia niezbędnej pomocy uczniom. wychowawca, pedagog
            3. Zapoznanie nauczycieli ze wskazaniami do pracy indywidualnej z uczniem, zawartymi w opinii poradni pedagogiczno-psychologicznej. wychowawca, pedagog
            4. Rozpoznanie sytuacji zdrowotniej uczniów w celu zapewnienia odpowiednich form pomocy wychowawczej i koleżeńskiej. wychowawca, pielęgniarka

             

            ZADANIE II: 

            Współpraca z instytucjami wspierającymi szkołę w zakresie pomocy uczniom w prawidłowym rozwoju.

            Spodziewane efekty:

            1. Wszyscy uczniowie wymagający pomocy są objęci odpowiednimi formami opieki.
            2. Szkoła współpracuje z instytucjami i osobami świadczącymi pomoc uczniom w zaspokajaniu ich potrzeb.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Sporządzenie wykazów uczniów wymagających pomocy: socjalnej, dydaktycznej i wychowawczej. wychowawca, pedagog
            2. Podjęcie współpracy z instytucjami wspierającymi szkołę w rozwoju, w celu zapewnienia wszechstronnej pomocy uczniom. wychowawca, pedagog
            3. Całoroczna obserwacja uczniów objętych stałymi formami pomocy. wychowawca, pedagog

             

            ZADANIE III: 

            Ścisłe współdziałanie pedagogów z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami w celu wspierania w rozwoju uczniów i eliminowania pojawiających się trudności opiekuńczo – wychowawczych

             

            Spodziewane efekty:

            1. Systematyczna pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczo – opiekuńczych.
            2. Systematyczna i efektywna współpraca rodziców ze szkołą.
            3. Zmniejszenie przyczyn wywołujących trudności wychowawcze wśród uczniów.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Prowadzenie rozmów indywidualnych w celu rozpoznania przyczyn trudności rodziców w prawidłowym wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. wychowawca, pedagog
            2. Udzielanie rodzicom porad pedagogiczno-psychologicznych w celu niwelowania zaistniałych trudności dydaktyczno-wychowawczych. wychowawca, pedagog
            3. Pomoc rodzicom w nawiązywaniu prawidłowych kontaktów z instytucjami wspierającymi funkcjonowanie rodziny. wychowawca, pedagog
            4. Analiza trudności wychowawczych w zespołach klasowych podczas rad pedagogicznych. wychowawca, pedagog
            5. Kierowanie uczniów z problemami wychowawczymi na konsultacje indywidualne lub zajęcia grupowe. wychowawca, pedagog
            6. Systematyczna współpraca wychowawców z pedagogiem i rodzicami w celu właściwych oddziaływań wychowawczych wobec ucznia. wychowawca, pedagog

             

            Efekty pracy wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej szkoły

            ZADANIE I:

            Modyfikowanie programu działań wychowawczych sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi psychofizycznemu uczniów.

            Spodziewane efekty:

            1. Program wychowawczy i program profilaktyki zawierają kryteria efektywności działań wychowawczych, profilaktycznych i opiekuńczych.
            2. Szkoła dokumentuje efektywność pracy wychowawczej, opiekuńczej i profilaktycznej.
            3. Wszyscy nauczyciele znają i realizują program wychowawczy.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1.

            Udział uczniów w planowaniu działań wychowawczych klasy.

            wychowawca, samorząd klasowy
            2.

            Współpraca młodzieży z Klasową Radą Rodziców w celu realizacji zaplanowanych zamierzeń

            wychowawca, samorząd klasowy
            3. Współpraca samorządów klasowych poprzez realizację działań mających na celu integrację klas, np. międzyklasowych rozgrywek sportowych, rajdów turystycznych, wspólnych zabaw wychowawca
            4. Podejmowanie przez zespoły klasowe działań zaproponowanych przez Sejmik Uczniowski. wychowawca, samorząd klasowy
            5. Monitorowanie oddziaływań wychowawczych – ewaluacje wśród uczniów, wychowawców i rodziców. dyrektor, wychowawca, pedagog
            6. Dbałość o zapewnienie bezpieczeństwa uczniom – przestrzeganie regulaminów szkolnych wychowawca
            7. Wyposażenie ucziów w umiejętności rozpoznawania zagrożeń i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. koordynator programu "Twoje 5 minut"

             

            ZADANIE II: 

            Relacje między członkami społeczności szkolnej oparte są na ogólnie przyjętych normach, wartościach społecznych i etycznych.

             

            Spodziewane efekty:

            Uczniowie przestrzegają ogólnie przyjętych zasad zachowania oraz rozwijają pozytywne cechy charakteru.

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Prowadzenie lekcji kształtujących kulturę osobistą uczniów. wychowawca
            2. Promowanie kultury osobistej uczniów poprzez przeprowadzenie wyborów: „Uczeń z Klasą”, „Uczeń Fair – Play”, „Uczeń Roku”, „Sportowiec i Sportsmenka Roku”.

            opiekun samorządu, wychowawca, pedagog

            3.

            Motywowanie uczniów do pracy na rzecz innych poprzez stworzenie grup samopomocy koleżeńskiej.

            wychowawca
            4. Promowanie działalności Młodzieżowego Wolontariatu, zapoznanie uczniów z jego celami i ideą oraz zachęcanie do niesienia pomocy osobom potrzebującym. opiekun wolontariatu, wychowawca
            5. Przeprowadzenie spotkań klasowych dotyczących kultury bycia i poprawnego języka w codziennym życiu. wychowawca

             

            ZADANIE III: 

            Organizowanie systemu pomocy uczniom sprawiającym trudności dydaktyczno-wychowawcze.

             

            Standard:

            Postawy i zachowania uczniów wskazują na ich moralny, społeczny, emocjonalny i duchowy rozwój oraz odpowiadają uniwersalnym wartościom i uznanym normom postępowania. Szkoła podejmuje systematyczne i skuteczne działania wychowawcze, profilaktyczne i opiekuńcze.

             

            Spodziewane efekty:

            1. Działania podejmowane wobec uczniów sprawiających trudności wychowawcze przynoszą pozytywne efekty.
            2. Program działań wychowawczych dostosowany jest do potrzeb i poziomu klas.
            3. Nauczyciele posiadają umiejętności wychowawcze szczególnie w zakresie rozwiązywania trudnych problemów uczniów.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Prowadzenie lekcji kształtujących wzajemne relacje uczniów. wychowawca
            2. Uwzględnienie w problematyce spotkań klasowych zagadnień dotyczących norm postępowania. wychowawca
            3. Kwalifikowanie uczniów z trudnościami wychowawczymi na zajęcia socjoterapeutyczne. wychowawca, pedagog
            4. Prowadzenie edukacji dotyczącej bezpieczeństwa uczniów w szkole. wychowawca, pedagog
            5. Przeprowadzenie analizy problemów wychowawczych i szukanie sposobów ich rozwiązania podczas rad pedagogicznych. wychowawca, pedagog

             

             

          • Nagłówek

          • PROGRAM DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH DLA KLAS II

            Równość szans

             

            ZADANIE I: 

             

            Wychowanie przez kreowanie aktywnych postaw (społecznych, intelektualnych, twórczych, moralnych, zdrowotnych, sprawności fizycznej) uczniów.

            Spodziewane efekty:

            1. Organizacja i warunki kształcenia zapewniają wszystkim uczniom równe szanse uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
            2. Szkoła dostosowuje programy nauczania i program wychowawczy do indywidualnych możliwości i potrzeb uczniów.
            3. Szkoła zapewnia równe szanse rozwoju uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
            4. Szkoła zapewnia uczniom szczególnie uzdolnionym możliwości rozwoju.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Opracowanie programu wychowawczego uwzględniającego indywidualne możliwości i potrzeby uczniów. wychowawca
            2. Wdrożenie procedur postępowania wobec uczniów przewlekle chorych. dyrektor, pedagog, pielęgniarka
            3. Przeprowadzenie zajęć kształtujących postawy prospołeczne w zakresie przeciwdziałania agresji. wychowawca, pedagog

             

            ZADANIE II: 

            Kształtowanie umiejętności życiowych oraz lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie w zmieniającej  się rzeczywistości europejskiej.

            Spodziewane efekty:

            1. Przyjmowanie uczniów do Gimnazjum nr 4 w Lubinie odbywa się zgodnie ze Statutem – uwzględniającym przepisy prawa i potrzeby środowiskowe.
            2. W szkole są przestrzegane prawa dziecka i prawa ucznia oraz jest upowszechniana wiedza na temat tych praw.
            3. Programy nauczania i program wychowawczy oraz działania szkoły promują szacunek dla każdego człowieka i jego godności osobistej, tolerancję dla inności, sprawiedliwość oraz inne uniwersalne wartości.
            4. Uczeń posiada pełną wiedzę na temat możliwości własnego rozwoju i dalszego kształcenia oraz jest przygotowany do przyjmowania ważnych ról w społeczeństwie.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp. Działanie Osoba Odpowiedzialna
            1. Prowadzenie lekcji poświęconych rozumieniu pojęć: norma, prawo, obowiązek i godność. pedagog, nauczyciele: historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, wychowawca
            2. Zapoznanie z dokumentami: Statut Szkoły, Kodeks Szkolny – propagowanie praw i obowiązków ucznia. wychowawca
            3. Uwzględnienie w planie pracy wychowawcy uniwersalnych wartości  nauczania Jana Pawła II. wychowawca
            4. Rozwijanie zainteresowań uczniów różnymi zawodami w oparciu o realizację modułu „Poznaj zawody”. wychowawca, doradca zawodowy

             

            Praca wychowawcza i profilaktyczna szkoły.

             

            ZADANIE I: 

            Wdrożenie programu wychowawczego szkoły uwzględniającego potrzeby wychowawcze uczniów, uniwersalne wartości, wychowanie patriotyczne i obywatelskie, postawy szacunku dla innych i samego siebie, samorządność uczniowską, formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej i program profilaktyki.

            Spodziewane efekty:

            1. Szkoła posiada program wychowawczy i program profilaktyki, program „Bezpieczna Szkoła” zgodne z przepisami prawa.
            2. Program wychowawczy szkoły jest realizowany we współdziałaniu z rodzicami oraz instytucjami wspierającymi szkołę.
            3. Szkoła planuje i systematycznie realizuje zadania wychowawcze i profilaktyczne uwzględniające odpowiednio:
            1. wychowanie patriotyczne i obywatelskie;
            2. wychowanie do życia w rodzinie;
            3. edukację regionalną;
            4. promowanie zdrowego stylu życia;
            5. zapobieganie patologiom i uzależnieniom;
            6. przeciwdziałanie agresji i zapewnienie bezpieczeństwa
            7. orientację zawodową i planowanie własnej przyszłości.
            1. Nauczyciele udzielają uczniom rozpoczynającym naukę w szkole, stosownie do potrzeb, odpowiedniej opieki i pomocy.
            2. Szkoła rozpoznaje i analizuje na bieżąco problemy wychowawcze uczniów oraz uwzględnia ich potrzeby w tym zakresie.
            3. Szkoła zapewnia uczniom pomoc psychologiczno – pedagogiczną.
            4. W szkole są tworzone warunki samorządnego działania uczniów.
            5. Przestrzegane są prawa i egzekwowane obowiązki uczniów zgodnie ze statutem szkoły.
            6. Szkoła analizuje wskaźniki obecności uczniów na zajęciach.
            7. W szkole panują otwarte, nacechowane wzajemnym szacunkiem, pozytywne stosunki między nauczycielami, uczniami, rodzicami i pracownikami niepedagogicznymi.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Prowadzenie zajęć na temat umiejętnego rozwiązywania konfliktów w różnych sytuacjach. Częściej wdrażać metody i techniki mediacyjnego rozwiązywania konfliktów. wychowawca, pedagog
            2. Mobilizowanie uczniów do większego udziału w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych, socjoterapeutycznych w celu zmiany ich postawy i ,zachowania. pedagog, wychowawca
            3. Realizacja programów profilaktyczno-wychowawczych „My i alkohol”, „Spójrz inaczej”, „Uzależnienia od mediów”. pedagog, wychowawca
            4. Kontynuowanie wybranych zadań w ramach programu „Szkoła bez przemocy”. wychowawca
            5. Udział w akcjach ekologicznych prowadzonych na terenie szkoły i miasta. wychowawca
            6. Przygotowanie kandydata do wyborów wyłaniających samorząd szkolny. wychowawca
            7. Zachęcanie do uczestniczenia w imprezach szkolnych o charakterze patriotycznym i obywatelskim. wychowawca
            8.

            Przeprowadzenie spotkań klasowych dotyczących praw i obowiązków ucznia w kontekście praw człowieka:

            1. Prawa i obowiązki ucznia w oparciu o dokumenty szkolne (Statut Szkoły, procedury szkolne),
            2. Prawa i obowiązki ucznia w oparciu o obowiązujące dokumenty dotyczące nieletnich (Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, Deklaracja Praw Człowieka),
            3. dodatkowe tematy do wyboru przez wychowawcę dotyczące  godności osobistej, szacunku i tolerancji, wybitnych ludzi walczących o prawa człowieka, tradycji obyczajów regionalnych.
            wychowawca, pedagog, policjant
            9.

            Udział i współtworzenie uroczystości szkolnych:

            • pasowanie na gimnazjalistę i obchody Dnia Edukacji Narodowej,
            • obchody Dnia Papieskiego i Święta Patrona Szkoły,
            • obchody Narodowego Święta Niepodległości,
            • Szkolny Festiwal Nauki - „Jarmark Humanistyczno- Matematyczno-Przyrodniczy”,
            • spotkania z działaczami „Solidarności” w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego,
            • „Jasełka” i „Misterium Męki Pańskiej”,
            • Dni Zdrowia i Ekologii,
            • Pożegnanie absolwentów.
            nauczyciele, wychowawca

             

            ZADANIE II: 

            Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów poprzez kreowanie twórczych postaw oraz wspieranie uczniów z trudnościami edukacyjnymi w  dążeniu do wykorzystania własnych możliwości.

            Spodziewane efekty:

            1. Uczniowie są motywowani do wysiłku intelektualnego, działań twórczych i pracy nad sobą, a ich starania i osiągnięcia są dostrzegane.
            2. Szkoła kształtuje w uczniach poczucie odpowiedzialności za własną edukację, w szczególności przez sumienne wykonywanie obowiązków.
            3. W szkole wdrażany jest Szkolny System Wspierania Uzdolnień i Rozwijania Zainteresowań oraz system pracy z uczniem z trudnościami edukacyjnymi.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów.

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1.

            Przedstawienie uczniom aktualnej oferty zajęć pozalekcyjnych.

            wychowawca
            2. Mobilizowanie uczniów do liczniejszego i systematycznego udziału w zajęciach pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów, zajęciach terapeutycznych, wspierających uczniów z trudnościami w nauce oraz  zajęciach socjoterapeutycznych. wychowawca
            3. Uwzględnianie przy ocenie z zachowania zaangażowania uczniów we własny rozwój. wychowawca
            4. Zachęcanie uczniów do prezentowania na forum szkoły swoich uzdolnień i osiągnięć. wychowawca
            5. Prowadzenie indywidualnych teczek osiągnięć ucznia zdolnego. wychowawca
            6. Objęcie uczniów pomocą psychologiczno-pedagogiczną w bieżącej pracy szkolnej. wychowawca

             

            ZADANIE III: 

            Zwiększenie udziału rodziców oraz instytucji wspierających szkołę w działaniach wychowawczych naszej placówki.

            Spodziewane efekty:

            1. Przyjęte przez szkołę wartości wychowawcze, zawarte w programie wychowawczym, są uzgodnione z rodzicami i przez nich akceptowane.
            2. Szkoła uwzględnia opinie rodziców przy opracowywaniu koncepcji wychowawczej szkoły.
            3. Rodzice uczestniczą w różnych formach oddziaływań wychowawczych szkoły.
            4. Szkoła wspiera rodziców/opiekunów w procesie wychowania.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Zaopiniowanie przez rodziców znowelizowanego programu wychowawczego. wychowawca
            2. Przedstawienie rodzicom oferty edukacyjno-wychowawczej szkoły. wychowawca
            3. Wybór rodziców do Rady Klasowej oraz Rady Rodziców. wychowawca
            4. Zachęcanie rodziców do udziału w różnych formach oddziaływań wychowawczych klasy i szkoły. wychowawca

             

            Praca opiekuńcza szkoły

             

            ZADANIE I: 

            Rozpoznawanie sytuacji środowiskowej, zbadanie stanu zaspokajania potrzeb uczniów i zapewnienie indywidualnych form pomocy.

            Spodziewane efekty:

            1. Nauczyciele - wychowawcy rozpoznają potrzeby w zakresie opieki nad uczniami.

            2. Nauczyciele podejmują działania w celu zapewnienia niezbędnej pomocy uczniom.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Rozpoznanie sytuacji opiekuńczo-wychowawczej klasy. wychowawca
            2. Podjęcie działań zmierzających do udzielenia pomocy uczniom potrzebującym. wychowawca, pedagog
            3. Przekazywanie na posiedzeniu rady pedagogicznej informacji dotyczących sytuacji opiekuńczo-wychowawczej klasy. wychowawca

             

            ZADANIE II: 

            Współpraca z instytucjami wspierającymi szkołę w zakresie pomocy uczniom w prawidłowym rozwoju.

            Spodziewane efekty:

            1. Wszyscy uczniowie wymagający pomocy są objęci odpowiednimi formami opieki.
            2. Szkoła współpracuje z instytucjami i osobami świadczącymi pomoc uczniom w zaspokajaniu ich potrzeb.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Sporządzenie wykazów uczniów wymagających pomocy: socjalnej, dydaktycznej i wychowawczej. wychowawca
            2. Prowadzenie obserwacji uczniów objętych stałymi formami pomocy. wychowawca

             

            ZADANIE III: 

            Ścisłe współdziałanie pedagogów z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami w celu wspierania w rozwoju uczniów i eliminowania pojawiających się trudności opiekuńczo – wychowawczych

            Spodziewane efekty:

            1. Systematyczna pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczo – opiekuńczych.
            2. Systematyczna i efektywna współpraca rodziców ze szkołą.
            3. Zmniejszenie przyczyn wywołujących trudności wychowawcze wśród uczniów.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Rozpoznanie przyczyn trudności wychowawczych. wychowawca
            2. Podjęcie działań w celu wyeliminowania zaistniałych trudności. wychowawca
            3. Systematyczna współpraca z rodzicami, pedagogiem i instytucjami wspierającymi szkołę. wychowawca, pedagog
            4. Przeprowadzenie lekcji wychowawczych poświęconym zagadnieniom akceptacji, tolerancji i szacunku wobec innych. wychowawca

             

            Efekty pracy wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej szkoły
             

            ZADANIE I:

            Modyfikowanie programu działań wychowawczych sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi psychofizycznemu uczniów.

            Spodziewane efekty:

            1. Program wychowawczy i program profilaktyki zawierają kryteria efektywności działań wychowawczych, profilaktycznych i opiekuńczych.
            2. Szkoła dokumentuje efektywność pracy wychowawczej, opiekuńczej i profilaktycznej.
            3. Wszyscy nauczyciele znają i realizują program wychowawczy.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Zapoznanie rodziców z działaniami szkoły w zakresie rozwijania uzdolnień i wspierania uczniów z trudnościami edukacyjnymi. wychowawca
            2. Comiesięczna analiza frekwencji uczniów w szkole i informowanie pedagoga o uczniach nierealizujących rytmicznie obowiązku szkolnego. wychowawca
            3. Wyposażenie uczniów w umiejętności rozpoznawania zagrożeń i udzielania I pomocy w przedmedycznej. Przygotowanie do udziału w Turnieju Drużyn Sanitarnych. wychowawca, pielęgniarka, nauczyciel biologii
            4. Promowanie zdrowia i zdrowego stylu życia. wychowawca
            5. Monitorowanie oddziaływań wychowawczych – ewaluacje wśród uczniów, wychowawców i rodziców. wychowawca, pedagog, dyrektor

             

            ZADANIE II: 

            Relacje między członkami społeczności szkolnej oparte są na ogólnie przyjętych normach, wartościach społecznych i etycznych.

            Spodziewane efekty:

            Uczniowie przestrzegają ogólnie przyjętych zasad zachowania oraz rozwijają pozytywne cechy charakteru.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działania Osoba odpowiedzialna
            1. Przeprowadzenie  wyborów: „Uczeń Fair-Play”, „Uczeń Roku”, „Sportowiec Roku”. wychowwawca, pedagog
            2. Uwzględnienie w planach pracy wychowawcy zagadnień dotyczących kultury osobistej uczniów, zwłaszcza kultury słowa oraz zasad savoir – vivre. wychowawca
            3. Kierowanie uczniów, którzy przejawiają postawy agresywne do udziału w zajęciach socjoterapeutycznych dotyczących radzenia sobie z agresją i przemocą. wychowawca
            4. Przeprowadzenie spotkań klasowych dotyczących kultury bycia i poprawnego języka w codziennym życiu. wychowawca

             

            ZADANIE III: 

            Organizowanie systemu pomocy uczniom sprawiającym trudności dydaktyczno-wychowawcze.

            Spodziewane efekty:

            1. Działania podejmowane wobec uczniów sprawiających trudności wychowawcze prowadzą do uzyskania pozytywnych efektów.
            2. Program działań wychowawczych dostosowany jest do potrzeb i poziomu klas.
            3. Nauczyciele doskonalą umiejętności wychowawcze szczególnie w zakresie rozwiązywania trudnych problemów uczniów.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Rozpoznanie potrzeb uczniów w zakresie pomocy dydaktycznej. nauczyciele przedmiotów
            2. Skierowanie wytypowanych uczniów na zajęcia wspierające uczniów z trudnościami w nauce. wychowawca
            3. Kontrolowanie frekwencji na zajęciach dla uczniów z trudnościami w nauce w celu motywowania uczniów do wyrównywania braków edukacyjnych. wychowawca

             

          • Nagłówek

          • PROGRAM DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH DLA KLAS III

            Równość szans

            ZADANIE I: 

            Wychowanie przez kreowanie aktywnych postaw (społecznych, intelektualnych, twórczych, moralnych, zdrowotnych, sprawności fizycznej) uczniów.

            Spodziewane efekty:

            1. Organizacja i warunki kształcenia zapewniają wszystkim uczniom równe szanse uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
            2. Szkoła dostosowuje programy nauczania i program wychowawczy do indywidualnych możliwości i potrzeb uczniów.
            3. Szkoła zapewnia równe szanse rozwoju uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
            4. Szkoła zapewnia uczniom szczególnie uzdolnionym możliwości rozwoju.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Przedstawienie uczniom oferty zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych oraz motywowanie uczniów do udziału w nich. opiekunowie kół pozalekcyjnych, wychowawcy
            2. Gromadzenie dokumentacji potwierdzającej  osiągnięcia i sukcesy uczniów zdolnych. wychowawcy, nauczyciele przedmiotu
            3. Prowadzenie zajęć i konsultacji terapeutycznych dla uczniów z trudnościami w nauce. nauczyciel terapeuta, wychowawcy, nauczyciele przedmiotu
            4. Przeprowadzenie zajęć nt. motywacji uczniów do systematycznej pracy oraz osiągania wyższych wyników w nauce. wychowawcy, pedagog
            5. Wdrożenie procedur postępowania wobec uczniów przewlekle chorych. dyrektor, pedagog, pielęgniarka

             

            ZADANIE II: 

            Kształtowanie umiejętności życiowych oraz lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie w zmieniającej się rzeczywistości europejskiej.

            Spodziewane efekty:

            1. Przyjmowanie uczniów do Gimnazjum nr 4 w Lubinie odbywa się zgodnie ze Statutem – uwzględniającym przepisy prawa i potrzeby środowiskowe.
            2. W szkole są przestrzegane prawa dziecka i prawa ucznia oraz jest upowszechniana wiedza na temat tych praw.
            3. Programy nauczania i program wychowawczy oraz działania szkoły promują szacunek dla każdego człowieka i jego godności osobistej, tolerancję dla inności, sprawiedliwość oraz inne uniwersalne wartości.
            4. Uczeń posiada pełną wiedzę na temat możliwości własnego rozwoju i dalszego kształcenia oraz jest przygotowany do przyjmowania ważnych ról w społeczeństwie.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Organizacja klasowych debat na temat praw dziecka oraz praw i obowiązków uczniów. wychowawcy, pedagog
            2. Przeprowadzenie zajęć z zakresu edukacji prawnej i sposobów radzenia sobie z różnymi przejawami przemocy. wychowawcy, pedagog
            3. Kształtowanie właściwych postaw poprzez propagowanie uniwersalnych wartości Jana Pawła II i innych autorytetów. wychowawcy, nauczyciele przedmiotu
            4.

            Przygotowanie uczniów do podejmowania dojrzałej decyzji edukacyjno-zawodowej, stwarzając im sytuacje do poznania siebie, świata zawodów i racjonalnego planowania przyszłości:

            • lekcje zawodoznawcze w ramach spotkań klasowych,
            • treningi zawodoznawcze.
            doradca zawodowy, wychowawcy
            5. Przygotowanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego poprzez prowadzenie zajęć antystresowych i obniżających poziom lęku. nauczyciele wychowania fizycznego, wychowawcy, pedagog

             

            Praca wychowawcza i profilaktyczna szkoły.

            ZADANIE I: 

            Wdrożenie programu wychowawczego szkoły uwzględniającego potrzeby wychowawcze uczniów, uniwersalne wartości, wychowanie patriotyczne i obywatelskie, postawy szacunku dla innych i samego siebie, samorządność uczniowską, formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej i program profilaktyki.

            Spodziewane efekty:

            1. Szkoła posiada program wychowawczy, program profilaktyki i program „ Bezpieczna szkoła” zgodnie z przepisami prawa.
            2. Program wychowawczy szkoły jest realizowany we współdziałaniu z rodzicami oraz instytucjami wspierającymi szkołę.
            3. Szkoła planuje i systematycznie realizuje zadania wychowawcze i profilaktyczne uwzględniające odpowiednio:
            1. wychowanie patriotyczne i obywatelskie;
            2. wychowanie do życia w rodzinie;
            3. edukację regionalną;
            4. promowanie zdrowego stylu życia;
            5. zapobieganie patologiom i uzależnieniom;
            6. przeciwdziałanie agresji i zapewnienie bezpieczeństwa;
            7. orientację zawodową i planowanie własnej przyszłości.

             

            1. Nauczyciele udzielają uczniom stosownie do potrzeb, odpowiedniej opieki i pomocy.
            2. Szkoła rozpoznaje i analizuje na bieżąco problemy wychowawcze uczniów oraz uwzględnia ich potrzeby w tym zakresie.
            3. Szkoła zapewnia uczniom pomoc psychologiczno – pedagogiczną.
            4. W szkole są tworzone warunki samorządnego działania uczniów.
            5. Przestrzegane są prawa i egzekwowane obowiązki uczniów zgodnie ze statutem szkoły.
            6. Szkoła analizuje wskaźniki obecności uczniów na zajęciach.
            7. W szkole panują otwarte, nacechowane wzajemnym szacunkiem, pozytywne stosunki między nauczycielami, uczniami, rodzicami i pracownikami niepedagogicznymi.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1.

            Realizowanie programów profilaktycznych:

            • „My i narkotyki”,
            • „Profilaktyka AIDS”.
            • „Spójrz inaczej”
            • „Uzależnienia od mediów”.
            pedagog, wychowawcy, nauczyciele informatyki
            2.

            Zorganizowanie debat klasowych na temat agresji i przemocy.

            wychwawcy
            3.

            Częstsze wdrażanie metody i techniki mediacyjnego rozwiązywania konfliktów.

            pedagog, wychowawcy
            4. Mobilizowanie uczniów do większego udziału w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych, socjoterapeutycznych w celu zmiany ich postawy i zachowania. pedagog, wychowawcy
            5. Przeprowadzenie lekcji wychowawczych dotyczących obchodów świąt narodowych. wychowawcy
            6. Podejmowanie tematyki dotyczącej zdrowia i zdrowego stylu życia oraz ekologii (serwis informacyjny, wycieczki, spotkania klasowe, plakaty, Dekalog Zdrowego Stylu Życia). wychowawcy, nauczyciele przedmiotu
            7.

            Przeprowadzenie spotkań klasowych dotyczących praw i obowiązków ucznia w kontekście praw człowieka:

            1. Prawa i obowiązki ucznia w oparciu o dokumenty szkolne (Statut Szkoły, procedury szkolne),
            2. Prawa człowieka w świetle obowiązujących norm społecznych (wartości moralne, etyczne),
            3. Dodatkowe tematy do wyboru przez wychowawcę dotyczące  godności osobistej, szacunku i tolerancji, wybitnych ludzi walczących o prawa człowieka oraz tradycji obyczajów regionalnych.
            wychowawcy, pedagog
            8.

            Udział i współtworzenie uroczystości szkolnych:

            • pasowanie na gimnazjalistę i obchody Dnia Edukacji Narodowej,
            • obchody Dnia Papieskiego i Święta Patrona Szkoły,
            • obchody Narodowego Święta Niepodległości,
            • Szkolny Festiwal Nauki „Jarmark Humanistyczno-Matematyczno-Przyrodniczy”,
            • spotkania z działaczami „Solidarności” w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego,
            • „Jasełka” i „Misterium Męki Pańskiej”,
            • Dni Zdrowia i Ekologii,
            • Pożegnanie absolwentów.
            nauczyciele, wychowawcy

             

            ZADANIE II: 

            Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów poprzez kreowanie twórczych postaw oraz wspieranie uczniów z trudnościami edukacyjnymi w  dążeniu do wykorzystania własnych możliwości.

            Spodziewane efekty:

            1. Uczniowie są motywowani do wysiłku intelektualnego, do działań twórczych i pracy nad sobą, a ich starania i osiągnięcia są dostrzegane.
            2. Szkoła kształtuje w uczniach poczucie odpowiedzialności za własną edukację, w szczególności przez sumienne wykonywanie obowiązków.
            3. W szkole wdrażany jest Szkolny System Wspierania Uzdolnień i Rozwijania Zainteresowań oraz system pracy z uczniem z trudnościami edukacyjnymi.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Zachęcanie uczniów do rozwijania własnych uzdolnień i zainteresowań. wychowawca, nauczyciele przedmiotu
            2. Zorganizowanie spotkania klasowego w celu prezentowania indywidualnych umiejętności i osiągnięć uczniów. wychowawca, nauczyciele przedmiotu
            3. Typowanie uczniów uzdolnionych do stypendiów, nagród dyrektora szkoły i prezydenta miasta Lubina. wcyowawca, nauczyciele przedmiotu
            4. Zachęcenie do udziału w zajęciach wspierających uczniów z trudnościami w nauce, terapeutycznych oraz socjoterapeutycznych. wcyowawca, nauczyciele przedmiotu
            5. Objęcie uczniów pomocą psychologiczno-pedagogiczną w bieżącej pracy szkolnej wcyowawca, nauczyciele przedmiotu

             

            ZADANIE III: 

            Zwiększenie udziału rodziców oraz instytucji wspierających szkołę w działaniach wychowawczych naszej placówki.

            Spodziewane efekty:

            1. Przyjęte przez szkołę wartości wychowawcze, zawarte w programie wychowawczym, są uzgodnione z rodzicami i przez nich akceptowane.
            2. Szkoła uwzględnia opinie rodziców przy opracowywaniu koncepcji wychowawczej szkoły.
            3. Rodzice uczestniczą w różnych formach oddziaływań wychowawczych szkoły.
            4. Szkoła wspiera rodziców i opiekunów w procesie wychowania.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Zapoznanie rodziców z aktualnym programem wychowawczym szkoły, uwzględnienie ich opinii i sugestii dotyczących realizacji programu. wychowawca
            2. Stworzenie rodzicom możliwości uczestnictwa w różnych formach oddziaływań wychowawczych szkoły np. prelekcje, zajęcia otwarte, turnieje, imprezy sportowe, spotkania integracyjne, wycieczki, wystawy. wychowawca, nauczyciele przedmiotu
            3. Organizowanie spotkań i prelekcji dla rodziców – poszerzenie wiedzy o dalszym kierunku kształcenia ich dzieci. pedagog, doradca zawodowy, wychowawcy
            4. Przeprowadzenie wśród rodziców ankiety dotyczącej ewaluacji programu wychowawczego szkoły. dyrektor szkoły, pedagog, wychowawcy

             

            Praca opiekuńcza szkoły
             

            ZADANIE I: 

            Rozpoznawanie sytuacji środowiskowej, zbadanie stanu zaspokajania potrzeb uczniów i zapewnienie indywidualnych form pomocy.

            Spodziewane efekty:

            1. Wychowawcy rozpoznają potrzeby w zakresie opieki nad uczniami.
            2. Nauczyciele i wychowawcy podejmują działania w celu zapewnienia niezbędnej pomocy uczniom.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Diagnozowanie aktualnej sytuacji opiekuńczo-wychowawczej uczniów – ankieta dla wychowawców klas dotycząca środowiska ucznia (sytuacja socjalna, opiekuńcza, zdrowotna). pedagog, wychowawcy
            2. Udzielanie rodzicom porad w zakresie rozwiązywania zaistniałych trudności wychowawczych. pedagog, wychowawcy
            3. Otoczenie szczególną opieką dzieci przewlekle chorych i niepełnosprawnych – zorganizowanie odpowiednich form pomocy wychowawczej oraz koleżeńskiej. wychowawcy, pedagog,
            doradca zawodu

             

            ZADANIE II: 

            Współpraca z instytucjami wspierającymi szkołę w zakresie pomocy uczniom w prawidłowym rozwoju.

            Spodziewane efekty:

            1. Wszyscy uczniowie wymagający pomocy są objęci odpowiednimi formami opieki.
            2. Szkoła współpracuje z instytucjami i osobami świadczącymi pomoc uczniom w zaspokajaniu ich potrzeb oraz rozwijania zainteresowań.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Współdziałanie z instytucjami niosącymi pomoc uczniom: PPP, GOPS, MOPS, Sąd Rodzinny. pedagog we współpracy z wychowawcą, nauczyciele przedmiotu
            2. Stała współpraca z instytucjami kulturalnymi i placówkami oświatowymi wspierającymi ucznia w rozwoju (np. CK „ Muza”, MDK, biblioteki i inne). wychowawca, nauczyciele przedmiotu
            3. Całoroczna obserwacja uczniów objętych stałymi formami pomocy w celu podjęcia dalszych działań. wychowawcy, pedagog

             

            ZADANIE III: 

            Ścisłe współdziałanie pedagogów z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami w celu wspierania w rozwoju uczniów i eliminowania pojawiających się trudności opiekuńczo – wychowawczych

            Spodziewane efekty:

            1. Systematyczna pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczo – opiekuńczych.
            2. Systematyczna i efektywna współpraca rodziców ze szkołą.
            3. Zmniejszenie przyczyn wywołujących trudności wychowawcze wśród uczniów.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Objęcie opieką uczniów z trudnościami wychowawczymi. pedagog, psycholog, wychowawca, nauczyciele przdmiotu
            2. Udzielanie rodzicom porad, konsultacji zakresie rozwiązywania problemów dzieci przejawiających trudności w nauce i sprawiających trudności wychowawcze. nauczyciel terapeuta, pedagog, psycholog
            3. Stała współpraca z rodzicami w ramach zebrań ogólnych i kontaktów indywidualnych. wychowawca, pedagog

             

            Efekty pracy wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej szkoły

            ZADANIE I:

            Modyfikowanie programu działań wychowawczych sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi psychofizycznemu uczniów.

            Spodziewane efekty:

            1. Program wychowawczy i program profilaktyki zawierają kryteria efektywności działań wychowawczych, profilaktycznych i opiekuńczych.
            2. Szkoła dokumentuje efektywność pracy wychowawczej, opiekuńczej i profilaktycznej.
            3. Wszyscy nauczyciele znają i realizują program wychowawczy.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Przypomnienie uczniom obowiązujących w szkole dokumentów (WSO, Statut, Program Wychowawczy) wychowawcy
            2. Systematyczne kontrolowanie frekwencji uczniów i podejmowanie działań w celu zmniejszenia ilości spóźnień i godzin nieusprawiedliwionych. pedagog, wychowawcy
            3. Monitorowanie oddziaływań wychowawczych – ewaluacyjna wśród uczniów, wychowawców i rodziców. dyrektor szkoły, pedagog, wychowawcy

             

            ZADANIE II: 

            Relacje między członkami społeczności szkolnej oparte są na ogólnie przyjętych normach, wartościach społecznych i etycznych.

            Spodziewane efekty:

            Uczniowie przestrzegają ogólnie przyjętych zasad zachowania oraz rozwijają pozytywne cechy charakteru.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Przeprowadzenie cyklu lekcji wychowawczych na temat kultury osobistej. wychowawcy
            2. Propagowanie działań Młodzieżowego Wolontariatu (rozwijanie wrażliwości na drugiego człowieka, udział w akcjach charytatywnych, opieka nad potrzebującymi) opiekun wolontariatu
            3. Upowszechnianie i nagradzanie postaw przejawiających wartości etyczno-moralne. Przeprowadzenie klasowych i szkolnych  wyborów:  „Najkulturalniejszy uczeń w klasie”, „Uczeń Fair-Play”,” Uczeń Roku”, „Sportowiec i Sportsmenka Roku”. wychowawcy, pedagog, opiekun Samorządu Uczniowskiego
            4. Przeprowadzenie spotkań klasowych dotyczących kultury bycia i poprawnego języka w codziennym życiu. wychowawca

             

            ZADANIE III: 

            Organizowanie systemu pomocy uczniom sprawiającym trudności dydaktyczno-wychowawcze.

            Spodziewane efekty:

            1. Działania podejmowane wobec uczniów sprawiających trudności wychowawcze prowadzą do uzyskania pozytywnych efektów.
            2. Program działań wychowawczych dostosowany jest do potrzeb i poziomu klas.
            3. Nauczyciele doskonalą umiejętności wychowawcze szczególnie w zakresie rozwiązywania trudnych problemów uczniów.

             

            Działania prowadzące do uzyskania spodziewanych efektów:

            Lp. Działanie Osoba odpowiedzialna
            1. Uwzględnianie w problematyce lekcji wychowawczych zagadnień dotyczących norm postępowania. wychowawcy
            2. Kwalifikowanie uczniów z trudnościami wychowawczymi na zajęcia socjoterapeutyczne. wychowawcy
            3. Doskonalenie umiejętności wychowawczych nauczycieli – warsztaty, szkolenia, konsultacje. dyrektor szkoły, pedagog

             

          • 6. ZADANIA WYCHOWAWCY KLASOWEGO

          • I. Planowanie pracy wychowawczej poprzez:

            1. Poznawanie wychowanków i ich środowiska.
            2. Opracowanie własnej koncepcji wychowawczej w oparciu o program wychowawczy szkoły.
            3. Prawidłowe prowadzenie dokumentacji klasy i każdego ucznia (dziennik lekcyjny, arkusze ocen, świadectwa szkolne, dokumentacja wychowawcy klasowego).
            4. Współdziałanie z nauczycielami przedmiotów, dyrekcją szkoły, pedagogiem szkolnym, opiekunami kół zainteresowań, uczniami, rodzicami i pielęgniarką szkolną.

             

            II. Kierowanie pracą wychowawczą zespołu klasowego poprzez:

            1. Organizowanie i realizowanie procesu wychowania w zespole.
            2. Ustalanie ocen z zachowania swoim wychowankom.
            3.  Wspomaganie indywidualnego rozwoju każdego ucznia.
            4. Propagowanie postaw pozytywnego zachowania wśród uczniów.
            5. Kształtowanie umiejętności współistnienia i współdziałania w grupie rówieśniczej.
            6. Mobilizowanie uczniów do organizowania imprez klasowych, szkolnych, wycieczek, udziału w różnych formach kultury (teatr, opera, filharmonia, muzeum, galeria, spotkania z ciekawymi ludźmi).
            7. Szanowanie godności ucznia i budowanie pozytywnych relacji uczeń – nauczyciel.

             

            III. Budowanie obrazu własnej osobowości w oparciu o rzeczową samoocenę:

            1. Podnoszenie w miarę możliwości swoich kwalifikacji pedagogicznych.
            2. Upowszechnianie własnych doświadczeń.
            3. Wspieranie rodziców w działaniach wychowawczych.
            4. Stawanie się autorytetem, doradcą, mistrzem i przewodnikiem w drodze zdobywania wiedzy przez ucznia.
          • 7. TWORZONE TRADYCJE I OBYCZAJE SZKOŁY

            1. „Sprzątanie Świata”,” Sprzątanie Miasta Lubina”
            2. Uroczyste przyjęcie uczniów do klas I gimnazjum.
            3. Dzień Edukacji Narodowej.
            4. Rambit klas I gimnazjum.
            5. Narodowe Święto Niepodległości.
            6. Mikołajki
            7. „Jasełka” – Święta w szkole.
            8. Andrzejki - klasy I.
            9. Dzień Samorządności.
            10. Misterium Męki Pańskiej.
            11. Dni Zdrowia i Ekologii.
            12. Targi Edukacyjne
            13. Turniej Drużyn Sanitarnych.
            14. Konstytucja 3 Maja.
            15. Dzień Sportu Szkolnego.
            16. Bal absolwentów - kl. III
            17. Uroczyste pożegnanie uczniów klas III gimnazjum.
          • 8. ZASADY FUNKCJONOWANIA I ZADANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • I. Zasady funkcjonowania Samorządu Uczniowskiego.

            1. Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 4 w Lubinie tworzą wszyscy uczniowie szkoły.
            2. Organami Samorządu Uczniowskiego są:
              • ogół uczniów Gimnazjum nr 4 w Lubinie,
              • Szkolny Sejmik Uczniowski,
              • Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego,
              • Prezydium Samorządu Uczniowskiego,
              • Rzecznik Praw Ucznia.
            3. Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 4 funkcjonuje w oparciu o Regulamin Samorządu Uczniowskiego uchwalony przez zgromadzenie ogółu uczniów, który jest zgodny z Ustawą o Systemie Oświaty z dnia 7 września 1991 roku z późniejszymi zmianami.

             

            II. Do zadań Samorządu Uczniowskiego należą:

            W zakresie nie zastrzeżonym ustawą lub Statutem Szkoły:

            1. Wszystkie sprawy uczniów w szkole, zwłaszcza ich aktywności w formach zorganizowanych.
            2. Kierowanie się w swojej działalności zasadą współudziału w realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań szkoły.

             

            W ramach realizacji swoich zadań:

            1. Przedstawienie Radzie Rodziców, Radzie Pedagogicznej i Dyrektorowi wniosków i opinii we wszystkich sprawach szkoły, a w szczególności dotyczących takich podstaw praw uczniów jak:
              1. prawo do zapoznania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami,
              2. prawo do jasnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu,
              3. prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym, a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań,
              4. prawo do redagowania i wydawania gazety szkolnej,
              5. prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z Dyrektorem Gimnazjum nr 4.
            2. Wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna Samorządu.
            3. Wydawania opinii w sprawie przeniesienia ucznia do innej szkoły.
          • 9. FORMY POMOCY WYCHOWAWCZEJ DLA UCZNIÓW, KTÓRZY ZNALEŹLI SIĘ W SYTUACJACH TRUDNYCH

            1. Indywidualne rozmowy z pedagogiem szkolnym.
            2. Uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych, prowadzonych przez pedagoga szkolnego.
            3. Porady, konsultacje, spotkania z pracownikami PPP, sądu, policji.
            4. Opieka nad dziećmi znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej – MOPS, GOPS.
            5. Grupy wsparcia powstałe w poszczególnych klasach.
            6. Kontakty indywidualne, współpraca z wychowawcami klas.
            7. Zaangażowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły.
            8. Współpraca z instytucjami wspomagającymi szkołę: PPP, MOPS, GOPS, policja, sąd, Urząd Miejski w Lubinie.

             

            Za realizację programu odpowiedzialny jest pedagog szkolny przy współpracy wychowawcy klasowego.

          • 10. PRZECIWDZIAŁANIE DRUGOROCZNOŚCI

          • W celu przeciwdziałania drugoroczności wśród uczniów Gimnazjum nr 4 podejmuje się następujące działania:

            • opracowanie planu pomocy uczniom z oceną niedostateczną,
            • analiza ocen semestralnych,
            • objęcie uczniów mających trudności w nauce stałą opieką,
            • skierowanie uczniów na badania specjalistyczne do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubinie,
            • respektowanie zaleceń poradni psychologiczno-pedagogicznej lub poradni specjalistycznej przez nauczycieli uczących poszczególnych przedmiotów.
          • 11. ZASADY WSPÓŁPRACY WYCHOWAWCZEJ Z INSTYTUCJAMI WSPOMAGAJĄCYMI I SAMORZĄDEM TERYTORIALNYM

          • Proponowane instytucje, z którymi nawiążemy współpracę, to:

            1. Komenda Powiatowa Policji – spotkania, pogadanki, prelekcje z pracownikami policji.
            2. Galeria „Wzgórze Zamkowe” – udział w wystawach, wernisażach proponowanych przez galerię.
            3. Młodzieżowy Dom Kultury i Centrum Kultury „Muza” – udział młodzieży w konkursach, wystawach, spektaklach teatralnych i projekcjach filmowych.
            4. Miejska Biblioteka Publiczna – udział uczniów w rocznicach, konkursach poetyckich i wystawach.
            5. Organizacje, stowarzyszenia i fundacje niosące pomoc ludziom niepełnosprawnym.
            6. Instytucje, stowarzyszenia promujące zdrowie i ekologię.
          • 12. MODEL ABSOLWENTA GIMNAZJUM NR 4 W LUBINIE

            1. Zdobywa wiedzę na miarę swoich predyspozycji i możliwości.
            2. Umie samodzielnie i twórczo myśleć, rozwija swoje zainteresowania i zdolności.
            3. Jest przygotowany do wejścia na kolejny etap edukacyjny.
            4. Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce (np. umie udzielić I pomocy przedmedycznej).
            5. Sprawnie posługuje się technologią informacyjną.
            6. Umie zaprezentować własny punkt widzenia, a także liczy się z poglądami innych ludzi.
            7. Potrafi współdziałać w zespole.
            8. Umie komunikować się z kolegami i dorosłymi oraz stosuje zasady kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach.
            9. Dba o własny rozwój psychiczny i fizyczny.
            10. Jest odpowiedzialny za własne wybory w życiu.
            11. Posiada praktyczną umiejętność posługiwania się językiem obcym.
      • Kontakty

        • Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, III Liceum Ogólnokształcące
        • 722 200 513
        • ul.Szpakowa 1 59-300 Lubin Poland