• Państwo Barbara i Radosław Dankowie

• Tanecznym krokiem przez życie

Człowieku, ucz się tańczyć, bo cóż będą z Tobą robić aniołowie w niebie.

św. Augustyn

Państwo Barbara i Radosław Dankowie tworzą nierozerwalny duet tak w życiu osobistym, jak i w realizowanej pasji urzeczywistnianej w prowadzonym od 29 lat Dziecięcym Zespole Piosenki i Tańca „Gwarkowie”. Preludium do ich pracy artystycznej były młodzieńcze występy obojga w Zespole Pieśni i Tańca „Lubin”.

Od pierwszych występów prowadzona przez Panią Barbarę i Pana Radka grupa zachwycała, bawiła i wzruszała widownię barwnymi i różnorodnymi układami, dostarczając głębokich i wielu niezapomnianych przeżyć tak artystom, jak i widzom. Sceniczne zdarzenia najpierw prezentowane były w naszym mieście, potem w regionie, wreszcie w kraju i za granicą, m.in. we Francji, na Węgrzech, w Niemczech. Nic dziwnego, że wszędzie zachwycały publiczność, ponieważ Państwo Dankowie – ich twórcy – to nie tylko wykwalifikowani fachowcy w swojej dziedzinie, ale także ludzie całą duszą oddani swojemu zamiłowaniu do tańca.

Lata pracy Państwa Danków to wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez budzenie miłości do sztuki, uwrażliwianie na piękno, uczenie odkrywania siebie samych w tańcu i śpiewie, które mogą być nie tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem świata uczuć, ale i całym życiem. Trudno przecenić rolę tych dwojga niezwykłych osób w przygotowaniu młodzieży do funkcjonowania we współczesnej rzeczywistości, złożonej i nie zawsze przyjaznej człowiekowi. Toteż na swoim koncie mają liczne dowody uznania dla swoich artystycznych dokonań, a wśród nich przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki „Młode Talenty”, Nagrodę Miasta Lubina, Brązowy (czterokrotnie), Srebrny i Złoty Aplauz na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie czy nagrody na międzynarodowych festiwalach. Wyrazy uznania niewątpliwie cieszą, ale to aspekt wychowawczy i pedagogiczny Państwo Dankowie uznają za najważniejszy w swojej pracy.

Maurice Béjart, znakomity francuski tancerz i choreograf, powiedział, że kto zakosztuje tańca, nigdy go nie zdradzi. Państwo Barbara i Radosław Dankowie swoim życiem zdają się potwierdzać prawdziwość tych słów. Mimo że nie zawsze jest łatwo, ponieważ ich praca nie należy do najlżejszych i często wymaga niemałych wyrzeczeń, pozostali wierni swojemu wielkiemu zamiłowaniu. Widzą bowiem sens w tym, co robią, a z pracy i osiągnięć zespołu maja wielką satysfakcję, jak mówi Pan Radosław.

Po niemalże trzydziestu latach działalności artystycznej zespołu śmiało można stwierdzić, że „Gwarkowie” to ważny punkt na mapie kulturalnej naszego miasta. Trudno dziś wyobrazić sobie życie artystyczne Lubina bez roztańczonych młodych ludzi w różnym wieku, od przedszkolaków do nastolatków.

Z naszą szkołą Państwo Dankowie i ich zespół związani są niemalże od jej początków, toteż bardzo mocno wpisani są w jej pejzaż. Swoją przystań znaleźli tutaj dwadzieścia lat temu, już w 1994 roku, i od tamtego czasu są z nami bardzo blisko. Dwa razy w tygodniu w szkole rozbrzmiewają dźwięki muzyki, w rytm której młodzież i dzieci z „Gwarków” ćwiczą nowe układy taneczne. Z nimi aniołowie będą mieli co robić.

Państwo Barbara i Radosław Dankowie to nasi nowi Starzy Przyjaciele.

Anna Słowikowska
            Dyrektor Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II

Sejmik Uczniowski

Zespół Piosenki i Tańca „Gwarkowie”