• Przeszłość - jest to dziś

        •  

          ,,Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”.

          C.K. Norwid

           

          20 lat lubińskiej „Czwórki”

          1993-2013

                 "Czwórka" rozpoczęła swoją działalność 1 września 1993 roku jako Szkoła Podstawowa nr 4, następnie przekształcona została w Zespół Szkół nr 4, a dzisiaj nosi nazwę Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie. Warto wspomnieć, że była to pierwsza w mieście szkoła, którą samorząd wybudował z własnych środków finansowych i nad którą miał swoją pieczę.
          Na kartach kroniki można znaleźć wiele zapisów dokonań dydaktycznych, artystycznych i sportowych o istotnym znaczeniu dla szkoły. Świadectwem ugruntowanej w środowisku jej pozycji są przyznane certyfikaty: Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, Szkoły z Klasą, Szkoły Wspierającej Uzdolnienia, Szkoły Energicznie Chroniącej Środowisko, Szkoły Odkrywców Talentów i Innow@cyjnej Szkoły. Ponadto szkoła została laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Promocja wartości fair-play w sporcie i wychowaniu młodzieży” oraz otrzymała tytuł „Szkoły Otwartych Serc”, a jej sztandar został odznaczony Honorową Odznaką Sybiraka i złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

          Rozbudzanie aktywności poznawczej i podejmowanie twórczych działań, do których przywiązujemy dużą wagę, skutkują nie tylko wysokimi wynikami w nauce, ale i licznymi osiągnięciami uczniów, co sprawia wiele satysfakcji zarówno uczniom, jak i ich nauczycielom. Największe sukcesy to liczne – ze wszystkich przedmiotów, tak humanistycznych, jak i matematyczno-przyrodniczych, a także artystyczne – tytuły laureatów i finalistów wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów jak: „zDolny Ślązak Gimnazjalista”, Dolnośląska Liga Naukowa (m.in. Złoty Medal – I miejsce drużynowo i indywidualnie w Lidze Humanistycznej), Dolnośląskie Mecze Matematyczne, Ogólnopolski Konkurs „Matematyka bez granic”, Ogólnopolski Konkurs Ojczyzny Polszczyzny, Ogólnopolski Konkurs „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego”, Ogólnopolski Konkurs Literacki „Płynąć pod prąd”, Ogólnopolski Konkurs Literacki „Rodzina sercem cywilizacji”, I Dolnośląski Festiwal Teatrów Szkolnych (Grand Prix), Dolnośląski Konkurs Recytatorski, Dolnośląski Konkurs Recytatorski „Pegazik”, Dolnośląski Turniej Słowa Literatury Patriotycznej i Religijnej.
          Tworzymy atmosferę przyjazną uczniowi, dbamy, by szkoła była przede wszystkim bezpieczna, przestrzegamy zasad jej demokratycznego funkcjonowania. Przygotowujemy młodzież do życia w nowoczesnym świecie i dlatego społeczność uczniowska współdecyduje o sprawach swojego gimnazjum. Za priorytet uznajemy wychowanie młodzieży do samodzielnego i świadomego kierowania własnym postępowaniem, do autodyscypliny. Decydująca rola w tym procesie przypada samorządowi uczniowskiemu, który reprezentuje społeczność uczniowską wobec organu prowadzącego, rady pedagogicznej i przedstawicieli rodziców. Organizowane w szkole wybory oraz przedstawianie kandydatów wychowują gimnazjalistów w duchu demokracji, zachęcają do działalności społecznej. Uczniowie kilkakrotnie
          wzięli udział w obradach Parlamentu Dzieci i Młodzieży w Warszawie jako laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Mandat Posła. Aktywnie uczestniczyli w konsultacjach związanych z opracowaniem najważniejszych dokumentów szkoły oraz zajmowali stanowisko w sprawach poruszanych na forum Młodzieżowej Rady Miasta. Formułowane przez nich odezwy – m.in. „Nie! Agresji i przemocy” oraz „Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – dotyczyły palących problemów polskiej młodzieży: narastającej fali przemocy oraz kultury języka polskiego. Dla swych cennych, z punktu widzenia interesu społecznego, inicjatyw zdobyli poparcie autorytetów nie tylko samorządowych, ale także naukowych i politycznych.
          Nasi uczniowie byli organizatorami wielu debat, np. „Tolerancja”, „Tendencje współczesnego języka polskiego”, „Przestępstwo czy zabawa”, „Solidarność – brzemię współczesnego człowieka”, z udziałem przedstawicieli samorządu terytorialnego, posłów parlamentu polskiego i europejskiego
          oraz zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji. Zrealizowali projekty edukacyjne „Demokracja w szkole”, „Manifest kulturalny” i włączyli się w realizację programów wychowawczych rozwijających i umacniających identyfikację młodzieży z celami i zadaniami nowoczesnej szkoły. Ciekawą inicjatywą nauczycieli wychowania fizycznego i samorządu uczniowskiego jest cykliczny projekt „Taneczne przerwy”, dzięki któremu młodzież rozładowuje agresję, napięcie, stres, integruje się, ciekawie spędzając przerwy.

          Rozwijaniem wrażliwości społecznej i podejmowaniem wielu działań charytatywnych zajmuje się istniejący od listopada 1999 r. wolontariat, którego idee szeroko propagowane wśród uczniów zachęcają do działań prospołecznych. Ich wyrazem są realizowane zadania i udział w akcjach: „Adopcja serca” – finansowe wsparcie dziecka w Afryce, działania na rzecz hospicjum, włączenie się w stworzenie kaplicy szpitalnej, zbiórka funduszy na artykuły szkolne dla potrzebujących, przygotowywanie paczek dla wychowanków domów dziecka, współpraca z ośrodkiem dla dzieci niewidomych we Wrocławiu. Ponadto szkoła współpracuje i opiekuje się członkami Związku Sybiraków i Związku Żołnierzy Armii Krajowej, jest współorganizatorem miejskich obchodów Dnia Sybiraka, Święta Niepodległości i „Wydarzeń lubińskich 1982”. Należy również do Rodziny Szkół Jana Pawła II.

          Od 1994 r. przy szkole działa Dziecięcy Zespół Piosenki i Tańca „Gwarkowie”, który rokrocznie odnosi duże sukcesy w kraju i w Europie. Stwarza on dzieciom i młodzieży możliwość rozwijania artystycznych zdolności. Dzięki jego występom szkolne i miejskie uroczystości zyskują na atrakcyjności i pozostawiają niezapomniane wrażenia.

          W szkole zorganizowano też klasy sportowe piłki ręcznej i pływania, działały również kluby sportowe: „Sparta Lubin” – sekcja piłki ręcznej oraz UKS „Czwórka” – sekcja piłki siatkowej. O wysokim poziomie szkolenia wychowanków świadczą powołania do kadry makroregionu i reprezentacji Polski Piłki Ręcznej Młodziczek, Młodzików i Juniorów, a także liczne osiągnięcia, m.in.: I miejsce chłopców i dziewcząt w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Piłce Ręcznej, I miejsce chłopców i dziewcząt w Mistrzostwach Makroregionu Dolnośląskiego Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej, III miejsce chłopców w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Pływaniu Drużynowym.
          Przez prawie 20 lat funkcjonowania „ Czwórka” wyraźnie zaznaczyła się na mapie edukacyjnej regionu. Nasi absolwenci kontynuują naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, później na uczelniach wyższych Dolnego Śląska, a także kraju. Liczne osiągnięcia nie byłyby możliwe bez ich intelektualnego potencjału i posiadanych zdolności oraz ogromnej pracy całej kadry kierowniczej i pedagogicznej, jak również bez zaangażowania rodziców w realizację podejmowanych zadań. Patrząc na toczące się w szkole życie, zmieniający się jej obraz, można z całą pewnością stwierdzić, że wspólnie dokonaliśmy bardzo dużo.

          W ciągu minionych lat zmienił się wizerunek szkoły, ale cel pozostał ten sam: Wychowanie do samodzielności, odpowiedzialności za własne wybory, aktywnego udziału w życiu społecznym. Zmienia się podejście do nauczania i uczenia się – by podnieść poziom wykształcenia, podejmujemy działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Do szkoły wkroczyły nowe technologie, innowacyjne techniki i metody nauczania. W codziennej pracy lekcyjnej i pozalekcyjnej wykorzystywana jest już platforma edukacyjna. Zdajemy sobie sprawę, że idea cyfrowego świata stawia przed współczesną szkołą wyzwania, którym należy sprostać.

          Idziemy z duchem czasu, jednak pamiętamy, by w morzu nowoczesności nie utopić wartości humanistycznych, prawdziwego człowieczeństwa. Dbamy zatem o wszechstronny rozwój naszej młodzieży – w szacunku do tego, co minęło.

           

           

          Dyrektor „Czwórki”
          od roku 1993


          mgr Anna Słowikowska


           

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, III Liceum Ogólnokształcące
      • 722 200 513
      • ul.Szpakowa 1 59-300 Lubin Poland